Para Rehber

Ziraat Bankası IBAN Numarası Öğrenme

Ziraat Bankası IBAN numarası öğrenme yöntemleri birden fazla şekilde olabilir. Ziraat Bankası IBAN sorgulama olarak da adlandırılan bu işlemlerin nasıl yapılacağını yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

Para transferi ve havale gibi işlemlerimizde güvenle para gönderip almak için en önemli ihtiyacımız IBAN numarasıdır. Hemen hemen herkesin sahip olduğu banka hesabının kimlik numarası gibi olan IBAN numarası ile birçok banka işlemimizi kolayca halledebiliriz. Çoğu banka işlemini internet üzerinden gerçekleştirdiğimiz günümüzde herkesin muhakkak IBAN numarası olması önemli bir unsur. IBAN numarası nedir? IBAN numarası nasıl alınır ve Ziraat Bankası IBAN numarası öğrenme yöntemleri nelerdir? konusunda bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası, uluslararası standartlarda olan ve banka hesabımızı tanımlamak için oluşturulan hesabımıza ait numaralardır. Tüm bankacılık işlemlerimizde kullanabileceğimiz IBAN numarası sayesinde para transferlerimizi daha hızlı, hatasız ve güvenli bir biçimde gerçekleştirebiliriz. Her IBAN numarası yalnızca bir banka hesabı için özel ve tek olarak tanımlanır. Böylece her banka hesabınıza özel bir IBAN numaranız oluşturulmuş olur. Elbette farklı banka hesaplarınız bulunuyorsa birden fazla IBAN numaranız var demektir.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Öğrenme Yolları

IBAN numaranızı öğrenmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Ziraat bankası IBAN numarası öğrenme yöntemlerinden ilki; Ziraat Bankası internet sitesi üzerinde yer alan IBAN sorgulama alanına istenilen bilgileri yazarak öğrenebilirsiniz. İstenilen bilgilere gelecek olursak, öncelikle hesabınızın olduğu şube ismini öğrenmeniz gerekiyor. Şubenizin ismini bilmiyorsanız web sitesi üzerindeki şube sıralamaları alanından şube isminize ve şube kodunuza ulaşabilirsiniz. Ardından müşteri numaranızı ve Ziraat Bankası ek no yu girmelisiniz bu numara hesabınızın son dört rakamı olarak da bilinmektedir. Bu bilgileri sisteme girip onaylandıktan sonra ekranın sağ tarafında IBAN numaranız hesaplanmış olarak gösterilecektir.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemi için yukarıda anlattığımız işlemi bilmiyorsanız; Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayıp burada belirtilen aynı bilgileri ileterek IBAN numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN öğrenme için son yöntem ise mobil veya internet bankacılığıdır. Eğer cep telefonunuzdan mobil bankacılı veya bilgisayardan internet bankacılığına giriş yaptıysanız hangi hesabınızın IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız onu tıklarsanız, size ait olan numarayı görebilirsiniz.

Size verilen IBAN numarasını kontrol edip doğruluğundan emin olmak istiyorsanız ise Türkiye Bankalar Birliği sayfasında yer alan IBAN doğrulama alanından bu numarayı ve farklı IBAN numaralarını kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında Ziraat Bankası IBAN numarası öğrenme ve sorgulama oldukça kolay bir işlemdir. IBAN numaranızı öğrendikten sonra tüm banka işlemlerinizi bu numara üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma

Etiketler: