Para Rehber

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama yeni araba alacaklar için merak edilen bir konudur. Taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık gösterdiği için insanların takip etmesini zordur.

Kendinizi bir araba sahibi yapmak ya da eski arabanızı yenisiyle değiştirmek istiyorsanız, en iyi yol banka kredileridir. Uygun taksitler ile eşit ödemeli, ara ödemeli ya da balon ödeme seçenekleri ile geri ödeyebileceğiniz taşıt kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama işlemlerini küçük bir örnek ile anlatmaya çalışacağız. Satın almak istediğiniz aracın değerinin %70’ine kadar kredi alabilirsiniz. Bu durumda değeri 120.000 TL olan yeni model bir araç için maksimum 84.000 TL taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Geriye kalan 36.000 TL’lik kısmını aracı satın alırken peşin ödemeniz gerekiyor. 

Ancak diyelim ki elinizde yalnızca 20.000 TL var, bu durumda 16.000 TL’si için bir başka bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı anda iki kredi ödemesine birden başlamak istemiyorsanız, ertelemeli kredi kampanyalarını tercih edebilirsiniz. Taşıt kredisi alırken, elinde hiç peşinat olmayan tüketicilere önerimiz; üzerlerine kayıtlı taşınmaz mülkü teminat göstererek, ipotekli ihtiyaç kredisi almaları.

Taşıt Kredisi Kampanyaları ve Ödeme Seçenekleri

Taşıt kredisi kampanyalarında aylık faiz oranları ve yıllık maliyet oranlarını araştırmadan bir adım atmayın. Uzun vadede size fazla ödeme yaptıracak bir kredi kampanyasını tercih etmeyin. Taşıt kredilerinde aylık faiz oranları %0,94 ’den başlıyor. Bankalar, 0 km araç almak isteyen tüketicilere daha düşük faiz imkânları sunuyor. 12,18, 24, 36 ve 48 ay vade seçenekleri bulunan taşıt kredisi kampanyalarında, bazı bankaların dosya masrafsız kredi seçeneği de bulunuyor. 

Taşıt kredisi hesaplama işlemini bitirdikten sonra kredi alırken fazladan ödeyeceğiniz kredi tahsis ücreti, sigorta ücreti, dosya bedeli gibi masraflardan kurtulmak istiyorsanız; siz de taşıt kredisinde tercihinizi dosya masrafsız krediden yana kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz kredi miktarı, 48 ay vade seçeneğini tercih etseniz de ödemeler bütçenizi aşıyor mu? O zaman bankaların size sunacağı farklı ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Artan ödeme, ara ödemeli, balon ödeme seçenekleri, farklı ihtiyaç ve bütçeler için farklı kredi seçenekleri sunuyor.

Artan Ödeme Seçeneği

Artan ödemeli kredi kampanyalarında, ilk yıl daha uygun ödemeler yaparken, daha sonraki yıllarda kredi ödemeleriniz artıyor. Ara ödemeli kredi kampanyasında, her ay değil, 3 ay gibi araya zamanın girdiği bir ödeme planı oluşturulur. Böylece her 3 ayda bir, bankaya toplu bir kredi ödemesi yaparsınız. Taşıt kredisinde, tüketicilerin en çok tercih ettikleri ödeme yöntemlerinden biri de, balon ödeme seçeneğidir. Kredi ödemelerinin bütçenizi sarsacağını ve sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, balon ödemeli kredi kampanyalarını tercih edebilirsiniz. 

Balon Ödeme Seçeneği

Balon ödeme seçeneğinde, örneğin 48 ay vade seçeneğini tercih ederseniz; 47 ay boyunca düşük taksitlerle kredi ödemenizi yapar, son aya geldiğinizde de toplu bir ödeme yaparak kredi ödemelerinizi tamamlarsınız. 

Siz de bütçenize en uygun ödeme seçeneği, vade seçeneği ve faiz oranlarına göre taşıt kredisi hesaplama işlemini iyi yapın ve hangi bankayı tercih edeceğinize karar verin ve yıllardır kurduğunuz yeni bir araba hayalini artık daha fazla ertelemeyin. Size en uygun taksitlerle kendi aracınızın sahibi olun…

Etiketler: