Para Rehber

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı ya da kredi kullanan çok fazla kişi vardır. Bankaların bu ürünlerinden faydalanan kişiler, ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır. Aksi takdirde ödeme yapmayan kişileri çok fazla olumsuzluk bekler. Kredi borçlarının ödenmesi 90 günlük bir süre ile sınırlıdır.

Bu süre boyunca ödeme yapmayan kişiler için, yasal takipler başlatılabilir. Bu yasal takiplerden dolayı kişiye hapis cezası da verilebilir. 90 gün boyunca kredi borcu ödemeyenlerin, öncelikle bankalarını araması gerekir.

İlk olarak bu borç için bir yapılandırma istenebilir. Genel anlamda banka ve banka avukatlarıyla anlaşma yapmak gerekir. Özellikle olan kişiler, bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Kredi borçlarının uzun bir süre boyunca ödenmemesi faiz işlemlerine de neden olabilir. Bu da borçları olan kişilerin daha fazla ödeme yapacakları anlamına gelir. Bunun olmaması için kredilerin düzenli ödenmesi gerekir.

Geç ödemelerde ya da yasal takiplerde maksimum olarak %30 oranında bir faiz uygulanabilir. Kredi borçları düzenli olarak ödendiği zaman faiz ödenmesine gerek kalmaz. Eğer ki bir kişi, kredi ödeme konusunda sorun yaşayacaksa, çok yüksek meblağlarda krediler kullanmamalıdır.

Kullanılan krediler ne kadar fazla olursa faiz de bir o kadar etkiler. Konut ya da taşıt gibi ihtiyaçlar için kredi çekmek daha mantıklıdır. Bunun yanı sıra keyfi amaçlar için bankalardan kredi çekmemek gerekir.

Kredi Borcu Haciz İşlemine Neden Olur Mu?

Kredi borçluları için, farklı yasal takipler vardır. 90 gün boyunca ödenmeyen krediler için yapılandırma talep edilebilir. Banka buna tolerans gösterdiği halde halen ödeme yapılmıyorsa, o kişi avukata aktarılır. Ödeme yapılmadığı zaman ilk olarak borçlu kişinin maaş hesabından belli bir miktara el koyulur. Diğer hesapları da aynı şekilde el koyulur.

Borçlu kişi çalışan değilse, bu sefer evine haciz gelir.  Bankaya borçlu tarafından verilen taahhütler karşılanmıyorsa bu da hapis cezasına neden olabilir. Bunların yaşanmaması için, başka bir bankadan kredi çekilebilir. Çekilen krediyle birlikte borç ödenir. Yapılacak ödemeler, yeni çekilen kredi için yapılmalıdır.