Para Rehber

Bankada Döviz Hesabı Nasıl Açılır? 

İnsanlar genelde birkaç nedenden dolayı döviz hesabı açmak isteyebilirler. Bunlardan ilki tasarruflarını döviz olarak değerlendirmek, döviz olarak ödeme yapmak veya almak, yurtdışına çıkılmak istendiğinde döviz hesabından para çekmek.  Yani, yatırımlarını döviz olarak değerlendirenler, yurtdışı için ticaret yapanlar ve ülke dışına sık çıkan kişiler döviz hesabı açabilir ve kullanabilirler.  Peki bankada döviz hesabı nasıl açılır? döviz hesabı nedir?

Döviz Hesabı Ne Demek?

Döviz hesapları, tasarruflarını bankada değerlendirmek isteyen bireylerin, yatırımlarını yabancı para cinsinden korumak için kullandığı hesap cinsidir. Döviz hesapları TL dışında bütün para birimlerinde açılabilir. En çok kullanılan döviz hesapları, Dolar, Euro, Sterlin, Frang hesaplarıdır.

Döviz hesapları vadeli mevduat şeklinde de açılabiliyor. Yani aldığınız dövize faiz de alabiliyorsunuz, ancak muhtemelen alacağınız dövizin ülkesi, düşük enflasyona sahip olduğu için TL’den daha düşük faiz alacaksınızdır. Vadeli döviz hesaplarının faiz getirileri genelde yüzde 0,5’tan başlamakta ve yüzde 3’e kadar çıkmaktadır.

Vadeli bir döviz hesabına sahip olduğunuzda yurtiçi ve yurtdışı döviz transferi de yapabilirsiniz. Örneğin bir arkadaşınızın dolara ihtiyacı var ise, döviz hesabınızdan dolar gönderebilirsiniz, ancak arkadaşınızında dolar hesabının olması gerekmektedir.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır Gerekenler Nelerdir?

Bankada bir döviz hesabı açmak istediğinizde, o banka şubesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Eğer söz konusu bankada vadesiz TL hesabınız bulunuyorsa, ilgili bankanın internet şubesini kullanarak da kolay bir şekilde döviz hesabı açmak mümkün olabiliyor. Aşağıda döviz hesabı açmak için gerekenler listelenmiştir.

1- Nüfus Cüzdanı

2- İkamet Adresi

3- Telefon Numarası

 

Bu bilgilerle çok kolay bir şekilde bankada döviz hesabı açabilirsiniz.  Banka, hesap açılışı sırasında sizden bazı ek bilgiler de talep edebilir. Hesabınız açılırken, bazı ek sözleşmeleri de imzalamanız gerekebilecektir. Sözleşmeleri mutlaka okuyun.

Hangi Bankada Döviz Hesabı Açmak Daha Avantajlı

Bir bankada döviz hesabı açtırmak istediğinizde, avantajlar sizin isteklerinize bağlı olarak şekilleniyor, yani bir bankada döviz hesabı açtırdığınızda o döviz hesabındaki beklentileriniz, döviz hesabı açmak için hangi bankanın daha avantajlı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bazı bankaların döviz hesaplarının faiz oranları daha yüksek olabilirken ve bu özelliği ile ön plana çıkıyor iken, bazı döviz hesaplarının ise, EFT ve havale işlem ücretlerinin düşüklüğü ve para çekme yatırma işlemlerinin kolaylığı ön plana çıkmaktadır

Kaynak: https://www.vaynat.com/altin-ve-doviz-makas-araligi-en-az-olan-banka/

Etiketler: