Para Rehber

Trump’a Yaptırım Yetkisi Verilecek

Senatör Lindsey Graham, koronavirüs salgını süresince işbirliğine yanaşmayan Çin’e yaptırım uygulayabilmesi için başkan Trump’a yetki veren yasa tasarısını senatoya sundu. Bu yasa tasarısı birçok Cumhuriyetçi senatörden de destek aldı. Bu tasarıda Çin’in uluslararası araştırmalara katılmasının önemi vurgulandı. Ayrıca Trump’tan Çinli yetkililerin kendisine yöneltilen sorulara cevap verip vermediğinin rapor halinde sunulması istendi.

 

Tasarıda aynı zamanda Çin yönetiminin ülke genelindeki hayvan pazarlarını kapatması ve salgından sonra gösterilerde bulunan aktivistlerin salınması istendi. Bilindiği gibi koronovirüs salgını sonrasında Çin’de kapatılan hayvan pazarları virüsün etkisini azaltmasından sonra tekrar açılmıştı. Özellikle virüsün çıkış noktası olan Wuhan kentindeki hayvan pazarının tekrar açılması büyük tepkilere neden olmuştu. Şartların yerine getirilmemesi durumunda ise Trump’tan Çinli yetkililere ait olan mal varlıklarının dondurulası istendi. Ayrıca bazı Çinli yetkililer için seyahat yasağının getirilmesi, Çinli öğrencilere vize verilmemesi gibi seçeneklerde yaptırımlar arasında yer alıyor.

Krediler Askıya Alınabilir

Tasarının ekonomik boyutunda ise ABD’li finans merkezlerinin Çinli firmalara ve bu firmalar ile iş yapan firmalara kredi vermeyi durdurması yer alıyor. ABD’de de yer alan ve Çin ortaklığının fazla olduğu firmaların ise ABD borsasından muaf tutulması öngörülüyor. ABD Çin yaptırımı tasarısı Çinli yetkililerin istenilen şartları sağlayana kadar yürürlükte kalması amaçlanıyor. Bu yetkileri uygulaması içinse önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Trump’a yetki verilecek. Bu yaptırımlara Çin hükümetinin nasıl bir karşılık vereceği merak ediliyor.

 

Etiketler: