Para Rehber

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Ziraat Bankası son yaptığı açıklamaya göre kredi kartı borçlarını son bir defaya mahsus 8 ay erteleyecek. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank kredi kartı borcu ertelemesi için 31 Aralık öncesi çekilen krediler ertelenirken 2021 yılında kredi çekenlerin ödemeleri devam edecek.

Pandemiden dolayı borçlarını ödemeyen vatandaşlar, başvuru gerçekleştirerek, kredi borçlarını erteleyebilir. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredi borcu erteleme işlemlerine ilişkin detayları kısaca özetlemiş olursak eğer; Bankanın, kredi borcu erteleme şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebiliyorsanız, kredi borcunuzu erteleyebilirsiniz. Konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu erteleme süreçleri 8 ay uzatıldı. Bu süreçte indirimli faiz oranları uygulanacak. Ziraat Bankası’nın kredi borcu erteleme detaylarını şubelerden daha detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası şubesinden bireysel müşteri hizmetleri görevlisi ile de kredi borcu erteleme işlemlerine dair görüşmeleri yapabilirsiniz.  Ayrıca daha pratik bir şekilde Ziraat Bankası mobil bankacılık uygulaması üzerinden erteleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası internet üzerinden https://bireysel.ziraatbank.com.tr/Transactions/Login/FirstLogin.aspx?RetunUrl=%2f adresine girerek istediğiniz vadede erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi borcu erteleme şartları

Ziraat Bankası müşterilerinin kredi borçları erteleye bilmeleri için birtakım şartlar ortaya koymuştur. Bu şartlar;

 • Krediyi ödeyecek kişinin herhangi bir nedenden ötürü iş kaybı yaşamaması
 • Resmi gelir tutarının, resmi gider tutarından düşük olması halinde
 • SGK′ya ödenmemiş herhangi bir borcunun olmaması,
 • Ziraat Bankası’ndan önceden alınan krediye ait güncel bir borcunun olmaması,
 • Herhangi bir bankadan alınan kredi kart veya kredi desteğinin ödenmemesi,
 • Herhangi bir banka tarafından aldığı krediden dolayı dosyasının herhangi bir hukuki işleme tabi tutulmaması
 • Ziraat Bankası kredi borcu erteleme şartlarından biri de çekilen kredi için ipotek yapılan mal varlığının krediyi çeken kişinin adına kayıtlı olması gerekmektedir.

 Kredi borcu erteme için gerekli olan evraklar

 • Herhangi bir bankadan önceden alınmış kredi ödeme tarihinin gecikmediğine dair tahsilat belgesi,
 •  Ziraat Bankası’nda almış olduğu kredinin önceki aylarda ödeme belgesi,
 • Krediyi çeken kişiye ait SGK giriş belgesi,
 • Çalıştığı kurumdan ıslak imzalı çalışma belgesi,
 • İşsiz kalma durumu söz konusu ise işinizi kaybettiğinize dair belge [e-devlet üzerinden alınıyor] gereklidir.

Ziraat Bankası′ndan kredi alan kişinin varsa mal varlığı ve vergi evrakları e-devlet üzerinden teyit edilir. Kredi borcu kaç ay ertelenmektedir? Ziraat Bankası’nda kredi borcu ertelenme süresi 1 senedir.  Korona virüs sebeplerinden dolayı kredilerini ödeyemeyen vatandaşlar, Ziraat Bankası’na başvurarak, aldıkları kredinin borçlarını erteleyebilir. Kurumsal kredilerin erteleme süresi ise 5 senedir. Tarımsal faaliyetler için alınan kredi borçlarının ertelenme süresi de 1-5 sene arasında değişmektedir. Erteleme sürecinde vadenize bağlı olarak faiz işlenmektedir. Erteleme sürecinde uygulanan faiz işlemleri, erteleme süresine göre değişir. Ertelenen tutardan faiz oranları ve kesilecek ekstreyle toplam maliyet tutarı, faize yansıtılır.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kartlarınızın borçlarını yapılandırmak için yapmanız gereken şey ise çok basittir. SMS ile KARTERTELE boşluk T.C. kimlik numaranızı 4757’ye gönderin.

Kredili mevduat hesabınızın borçlarını yapılandırmak için yapmanız gereken şey ise çok basittir. SMS ile KMHERTELE boşluk T.C. kimlik numaranızı 4757’ye gönderin.

Kredilerinizin borçlarını yapılandırmak için yapmanız gereken şey ise çok basittir. SMS ile KREDIERTELE boşluk T.C. kimlik numaranızı 4757’ye kısa mesaj atın.