Para Rehber

QR Kod ile Para Çekme Limiti Ne Kadar?

QR kod ile para çekme bankaların müşterilere daha hızlı hizmet vermek için kullandıkları son teknolojilerden biridir. Para çekme işlemini bağlı bulunduğunuz banka ATM’sinde kısa sürede yapabilirsiniz.

ATM’ler şubede yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu yapabildikleri için günlük ihtiyaçların çözülmesi için son derece yeterlidir. ATM kullanarak yapılan işlemlerin arasında en sık yapılan işlemler de para çekme ve para yatırma işlemleridir. Para çekmek için uzun yıllardan beri müşteriler banka kartlarını yanlarında taşımak zorundalar. Teknolojinin gelişmesi ile bu durum değişti. Kişinin ATM üzerinden para çekmek için yanında sadece telefonunun bulunması yeterli.

QR Kod ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Para çekmek için bankanın mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır. Bu hizmet günümüzde tüm bankalar tarafından verilmektedir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra QR kod ile para çekme seçeneğine tıklanır. Aynı zaman ATM üzerinden de aynı tuş bulunarak basılır. Sonrasında ise uygulamanın ATM üzerinde çıkan QR kodu okuması sağlanır. 

Bu işlem için telefonunuzun aktif bir internet bağlantısının olması şarttır. İnternet bağlantısı sayesinde QR kodu takip eden telefon para çekme talimatının onaylanmasını ve kimlik doğrulanmasını sağlar. Sonrasında ise para ATM tarafından kişiye verilir. Bu şekilde kimlik doğrulama işlemi de en az kart kullanımı kadar güvenli olmaktadır.            

QR Kod Para Çekme Limiti

Bankaların günlük para çekme limiti adı verdikleri bir uygulama bulunmaktadır. Normal şartlarda kart kullanan bir müşteri bankanın izin verdiği miktarda çekimi tek seferde ATM üzerinden yapabilmektedir. Bunun dışında daha yüklü miktarlar için şubenin kullanılması hatta bazı durumlarda önceden haber vermek gerekmektedir. Bu para çekme limitleri tüm bankalar tarafından farklı belirlenebilmektedir. 

Genellikle uygulanan tutar 1500 TL olmaktadır. Bu durumda bir müşteri gün içinde ATM üzerinden maksimum 1500 TL tutarında para çekme işlemi yapabilmektedir. Bu uygulama kart kullanarak para çekme durumu için olsa da QR kod uygulamalarında da geçerli olmaktadır. 

Aynı limitler dahilinde QR kod ile para çekme işlemi mümkündür. Bazı bankalar özel durumlarda müşterilerinin QR kod ile çekebilecekleri günlük tutarı arttırmaktadırlar. Bunun için en net cevabı almak için banka şubesi ile görüşmek en doğrusudur.

Etiketler: