Para Rehber

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan araç sahibi sorgulama yöntemi, farklı nedenlerden dolayı yapılabilir. İkinci el araç alacak olanlar, arabayla alakalı bilgileri edinebilmek için bu sorgulamayı yapabilir. Bu sorgulamada, hasar kasko bilgisi ve kaza tutanakları öğrenilebilir.

Özellikle başkalarından araç alacak olanlar bu bilgilere çok ihtiyaç duyarlar. Gerekli kontroller yapılmadığı zaman, ortaya sorunlar çıkabilir. Bunun engellenebilmesi için, plaka sorgulamasının yapılması gerekir. Araç alacak olanlar, hayal kırıklığına uğramamak için bunu dikkate almalıdır.  Bu yönteme çok fazla kişi başvurabilir.

Sms ya da online plaka sorgulama yöntemlerinin yanı sıra, plaka sorgulamanın farklı yöntemleri de vardır. Sorgulama için bu yöntemler kullanılabilir. Bu sayede istenilen her bilgiye kolayca ulaşılabilir. Araç sahibi olmak isteyenlerin, bu yöntemden faydalanmadan araç alması çok risklidir.

 

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Yöntemleri

Plakadan araç sorgulamak isteyenlerin bu işlemi yapması için izin verilmez. Bunun nedeni kişisel verilerin korunması ilkesidir. Plaka sorgulama için sms ya da online sorgulama kullanırken, araç sahibi öğrenmek için kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Sigorta şirketleri ya da sigorta acenteleri
  • E-devlet
  • Vergi daireleri
  • Tüvtürk muayene istasyonları
  • Emniyet müdürlükleri ya da trafik tescil müdürlüğünden istenilen bilgilere ulaşılabilir.

Plakadan araç sahibi sorgulama yöntemleri, hırsızlıktan dolayı da kullanılabilir. Genellikle izin alınması gerekir. Alınan izinden sonra bilgiler emniyet güçlerine belirtilir. Bu bilgiler, doğrudan öğrenmek isteyenlerle paylaşılmaz. Gizlilik ilkeleri gereği araç sahibinin bilgileri diğer kişilerle paylaşılmaz. Bu bilgileri sadece emniyet yetkilileri alabilir. Bu yetki sadece onlara aittir. Onların dışındaki kişilerle paylaşılmaz.

 

Plakadan Araç Sahibi İsmi Öğrenilebilir Mi?

Plakadan araç sahibinin kim olduğunu bulabilmek mümkün değildir. Bir aracın plakasını alarak isminin ne olduğunu öğrenebilmek için bir yöntem mevcut değildir. Sadece araçla alakalı bilgiler öğrenilebilir. Olumsuz durum yaşayanların bunu Emniyet Müdürlüklerine bildirmesi gerekir.

E-devlet üzerinden ya da diğer yöntemler ile araca ait bilgiler bulunabilir. Araç sahibinin bilgileri alınamaz. Bir kişinin kendi başına araç sahibi bilgilerini alabilmesi mümkün değildir. Mutlaka olaya emniyet güçlerinin intikal etmesi gerekir. Bu şekilde istenen bilgiye ulaşılabilir.