Para Rehber

Araç Kredisi Başvuru Şartları

Üzerinde TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanınız ile satın alınacak araca ilişkin belgelerle kolayca başvurabilirsiniz. 0 km araç satın alacaksanız: proforma fatura 2. El araç için aracın ruhsatı ya da geçici tescil belgesi Aracınızı anlaşmalı olduğumuz bir bayiden satın alıyorsanız zaten araca ilişkin belgeler de ilgili bayi tarafından temin ediliyor. Bazı müracaatlar için, gelirinizin belgelenmesi de istenebilir. Bu durumda, sizden ve var ise kefilinizden aşağıda belirtilen ek belgeleri isteyebiliriz: Ücretli çalışansanız: Gelir belgesi –ki biliyorsunuz bunu fiziki bir belge olarak getirmek mecburiyetinde değilsiniz, e-devlet üzerinden vereceğiniz hızlı bir onayla iletmeniz mümkün.

18 yaşını tamamlamış olmanız Düzenli ve belgeleyebileceğiniz gelirinizin olması, ücretli çalışan kişiler için 3 ay kesintisiz devam eden sigortanızın olması Kredi ve kredi kartı borcunuzu zamanında ödemiş olmanız Aracın peşinatını ödemeye yeterli bir paranızın olması sizden istenilen şartlardandır.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan Araç Kredisi Paketleri

Yerli üretim yapan anlaşmalı şirketlerden sıfır kilometre otomobil (motosiklet dahil) ya da ticari araç almak isteyen bireysel/kurumsal müşterilere şirketlerle yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile araç kredisi olanağı sunulacak.

İkinci el binek taşıt (motosiklet dahil) ya da ticari taşıt satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 vade oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak. Maksimum 6 ay ödemesiz ertelemeli toplam maksimum 60 ay vadeli 2. El binek otomobil ve ticari araç kredilerinde maksimum kredi tutarı 150 bin TL olacak. Kredi tutarları kasko değeri üzerinden hesaplanacak ve 7 yaşa kadar olan araçlar kredilendirilecektir.

 

Taşıt kredisi nasıl çekilir?

Araç kredisi çekerek otomobil almak istiyorsunuz. Bu durumda ilk yapmanız gerekli olan taşıt kredisinin nasıl çekildiğini öğrenmek olmalıdır.

Taşıt kredisi fırsatları

Akbank, Garanti Bankası, Denizbank, TEB ve İş Bankası gibi Türkiye’nin önde gelen bankaları, sıfır ya da ikinci el otomobil almak isteyenlere birbirinden uygun fırsatlarla taşıt kredisi veriyor. Ayrıca bazı bankalar, anlaşmalı olduğu araba markalarına özel avantajlı kredileri de cazip tekliflerle sunuyor. Bütçenize uygun, düşük faizli ve 48 aya varan vade opsiyonları ile arzu ettiğiniz arabaya hemen sahip olabilirsiniz.

Taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılmaktadır?

Peki, taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır? Bankalar, evvela taşıt kredisi başvurusunda bulunan kişilerden bazı evrakları hazırlamasını istemektedir. Bu evraklar:

Nüfus cüzdanınız Maaş bordrosu (Gelir beyanı) En geç iki ay öncesine kadar olmak kaydıyla adınıza düzenlenmiş telefon, elektrik, doğal gaz vb. Faturası ya da ikametgâh belgesi Sıfır araçlar için proforma fatura İkinci el araçlar için noter tasdikli satış onayı ve araç ruhsatı Bu belgelerle araç kredisi başvurunuzu yaptıktan sonra banka gerekli incelemeleri yapar. Başvuru sonucunuz olumlu ya da olumsuz olarak çok kısa bir süre içinde size bildirilir. Aynı gün içinde bile cevap alabilme şansınız mümkündür. Bankalar, taşıt kredisi başvurularında; gelir seviyeniz, çalışma ya da sigortalılık süreniz, kredi istihbaratınız ve mevcut borç durumunuzu dikkate alarak karar verir.

Hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir?

Sıfır ve ikinci el taşıtlar için kredi kullanabilirsiniz. Fakat aracınızın cinsi ticari, hafif ticari ya da binek biçiminde olmalıdır. Bilmeniz gerekli olan bir başka önemli husus ise ikinci el otomobillerde araç yaşının belirli bir aralıkta olması gerektiğidir. Genelde beş yaşına kadar olan ikinci el araçlara kredi sağlanırken, bazı bankalar tarafından kredi yaşı sınırı 10 yaşa kadar uzatılmıştır. İş makinaları ve motosikletler için ise araç kredisi verilmemektedir.

Başvuru yapmadan önce bilmeniz gerekli olan bazı hususlar

Taşıt kredisi kullanarak otomobil almak isteyen kişilerin evvela peşinatının olması gerekiyor. Araç bedelinin 50.000 TL’ye kadar olan parçası için yüzde 30, 50.000 TL üstünde olan rakam için ise yüzde 50 peşinat koşulu bulunmaktadır. Örneğin 100.000 TL’lik bir taşıt alınacağı düşünülürse ilk 50.000 TL’lik bölümün yüzde 30’su olan 15.000 TL, kalan 50.000 TL’nin ise yüzde 50’si olan 25.000 TL peşinatının olması gerekmektedir. Yani 100.000 TL’lik bir taşıt için minimum 40.000 TL peşinatınız olması gerekmektedir. Bunun haricinde öğrenmeniz gerekli olan diğer bir konu ise ,beğendiğiniz taşıtın kredi süresi boyunca banka tarafından rehin edilebilme konusudur. Bankaya olan borcunuz bitmeden, bu rehin kalkmamaktadır. Araç ruhsatı üzerine bankalar tarafından rehin konulur. Fakat bazı bankalarda rehin mecburiyeti bulunmamaktadır.