Para Rehber

Madecassol Krem Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Madecassol Krem Nedir?

Madecassol krem, ciltte oluşan yara tahriş deformasyon ve yanık tedavilerinde önerilen bir tıbbi merhemdir. Etken maddesi centella asiatica olan bu krem sedef hastalığı, böcek ısırığı, emziren kadınlarda oluşan meme ucu çatlak ve yaraları, yüzeysel yanıklar, tahriş, egzama gibi cilt deformasyonlarında tercih edilir.

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

  1. Kremin uygulanacağı bölgeyi temizleyiniz.
  2. Tüpün ağız kısmını kapağın arkasındaki sivri kısım veya delici bir cisim ile delebilirsiniz.
  3. Madecassol kremi uygulanacak bölgeye ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürebilirsiniz.
  4. Madecassol kremi doktor önermesi ile kullanmanız tavsiye edilir.
  5. Eğer Madecassol kremden herhangi bir fayda görmediğinizi düşünüyorsanız ya da herhangi bir yan etkisine maruz kaldığınızı hissediyorsanız kesinlikle doktorunuza başvurmanız gereklidir.
  6. Madecassol kremi göz ve ağızla temastan kaçınılmalıdır. Teması halinde bol su ile yıkanmalıdır hatta göz ile temasta önce bol su ile yıkanmasının hemen ardından en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  7. Eğer kremin kullanım dozajı unutulmuş ise dozları dengelemek adına çift doz uygulaması yapılmamalıdır. Tekrardan doktora başvurulup dozajı öğrenilmelidir.

Madecassol Krem dozları Ne şekildedir?

Madecassol krem genel olarak günde 1 veya sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 kez kullanılması tavsiye edilen medikal bir merhemdir. Ancak yine de farklı duru8mlar söz konusu olduğu takdirde doktorunuz farklı bir tedavi dozaj uygulaması yapabilir.

 

Kimler Madecassol Krem Kullanamaz?

İlacın etken maddesi olan centella asiatica maddesine veya ilacın içerisindeki herhangi bir yardımcı maddeye alerjisi ve hassasiyeti olan bireylerin bu kremi kullanması sakıncalıdır. Bundan ötürü doktorunuzun Madecassol kremi önermesi durumunda doktorunuza alerjik öykünüzü anlatmalısınız.

Emzirme ve hamilelik döneminde kullanımının herhangi bir sakıncası olmadığı bilinmesine rağmen tedbir amaçlı doktorunuza başvurmalısınız.

 

Madecassol Krem Muadilleri(Eşdeğeri)

Madecassol Krem ülkemizde yalnızca krem/merhem formunda bulunmaktadır.

  • Madefix merhem: %1 40 g
  • Madegcenta merhem: %1 40 g
  • Madegsole merhem: %1 40 g

 

Madecassol Kremin Hafif Yan Etkileri

Madecassol kremin bilindik en yaygın yan etkisi cilt kuruluğu ve hassasiyetinin oluşmasıdır. Eğer cilt hassasiyetiniz oluşursa ve bu durum sizin cildiniz için tehlikeye yol açacak düzeye ulaşırsa derhal doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz konu hakkında gerekli tedbirleri alıp yeni bir tedavi şekline yönelebilir bu şekilde.

Madecasssol Krem Ağır ve Acil Müdahale Gerektiren Yan Etkileri

Nefes darlığı, yüzde ve göz çevresinde şişme, kaşıntı krizleri, pul pul döküntülerin oluşması, ciltte kızarıklık, kurdeşen ve benzeri belirtiler ilaç kullanımı sonrasında ortaya çıkmışsa eğer en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Genellikle bu tarz belirtiler Madecassol kremin içerdiği etken madde veya yan maddelere karşı olan alerjik reaksiyon belirtisidir. Sağlık kuruluşuna gidildiği zaman aktif olarak Madecassol kremi kullandığınızı belirtmeniz gerekmektedir aksi taktirde bu belirtilere neyin yol açtığı bilinmediğinden ötürü süreç uzar ve vücudunuzdaki tahribat artar.

Madecassol Krem Reçetesiz Satılır Mı?

Madecassol krem ülkemizde aktif olarak reçetesiz de satılmaktadır. Lakin eğer bu ürünü reçetesiz almış iseniz kullanıma başlamadan önce prospektüsünü iyice okumakta fayda vardır. Olası yan etkiler baş gösterdiğinde bu durum hafife alınmamalı en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Madecassol Krem Fiyatları (GÜNCEL)

MADECASSOL 10 mg/1 gr 40 gr pomad 2021 Yılı fiyatı 34.83 ​ TL ‘dir.

Muadillerinin fiyatları da Madecassol krem ile aynıdır.

 

Madecassol krem her ne kadar reçetesiz erişilebilen bir medikal ilaç olsa da her ilacın doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini unutmayın.