Para Rehber

Lazerle Göz Çizdirme Fiyatları

Göz Çizdirme Operasyonu Nedir?

Adına göz çizdirme ameliyatı dense bile bu işlem aslında ameliyatlı bir işlem değildir. Halk arasında göz çizdirme operasyonu olarak bilinen operasyon aşırı miyop, astigmat gibi çeşitli görme sorunlarını ve problemlerini ortadan kaldırmak için yapılan bu operasyon 10-20 dakika civarı sürmektedir. Bu basit operasyon hastaları gözlükten, lensten vs. kurtaran basit ama yaşam kalitesini yükselten bir operasyondur. Lakin bu operasyonun gerçekleşebilmesi için birtakım prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu ameliyatın devlet hastanelerindeki ve özel hastanelerdeki fiyatları değişkendir. Göz çizdirme operasyonunun ücretleri yaptıracağınız sağlık kuruluşuna, tıbbi imkanlara, operasyona girecek doktorun yetkinliğine ve hatta doktorun bu konuda yaptığı ününe kadar birçok fiyat değişkeni vardır.

Fiyatların belirlenmesinde etkili olan asıl temel unsurlar ise gözde bulunan kusur, tıbbi rahatsızlığı ve bu rahatsızlığın ne kadar ileri bir seviyede olduğu, göz topolojisi gibi tıbbi etmenler fiyat konusunda etkili olan ana unsurlardır

Göz Çizdirme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Devlet hastanelerinde göz çizdirme operasyonları kornea rahatsızlıklarını durdurmak amacıyla yapılmaktadır. Göz kusuru ve korneanın ameliyat açısından uygunluğu tespit edildikten sonra devlet hastanesinde kornea rahatsızlıkları operatör doktor tarafından uygun bulunduğu takdirde ameliyat gerçekleşir. Fiyatları ise hastaneden hastaneye değişebilmektedir. Devlet hastanelerinde SGK anlaşmalıysanız, çalışan ve emekli sandığı grubunda iseniz ücretsiz bir şekilde lazer ile göz çizdirme ameliyatı olabilirsiniz.

Göz çizdirme operasyonları, gözün kornea olarak bilinen dış tabakasının en ön kısmında bulunan dokunun tıraşlanması ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu operasyon sonunda hastada gelişmiş olan göz kusuru giderilir veya göz kusurlarının ilerlemesi engellenir. Kısacası 10-20 dakika süren bu operasyon hastanın hayatında mucizevi bir etki bırakan yöntemdir.

Lazer tedavinin kimlere yapıldığını inceleyecek olursak karşımıza şu şekilde bir şartlanma çıkacaktır;

 • Hastanın 18 yaş üzerinde olması
 • Görme sorunu nedeniyle aktif olarak gözlük veya lens kullanıyor olması
 • Hastanın gözlerinde son bir sene içerisinde 0,50 derece diyoptriden fazla bir değişimin görülmemiş olması
 • Hipermetrop hastalarında +4 numaraya kadar olan vakalarda
 • Astigmatlarda -6 numaraya kadar olan
 • Miyoplarda -10 numaraya kadar olan hastalar göz çizdirme ameliyatı olabilir.
 • Kornea doku kalınlığının yeterli kalınlıkta olması
 • Hastanın göz tansiyonu, kornea sivrileşmesi ve benzeri kronik rahatsızlıklarının bulunmaması durumunda
 • Diyabet romatizma ve benzeri kalıcı herhangi bir hastalığının olmaması
 • Göz muayenesinde ve gerekli tetkikler sonucunda doktorların göz yapısını da göz önüne alarak onay verdiği hastalar lazer ile göz çizdirme ameliyatı olabilir.

 Peki ya kimler lazer göz çizdirme ameliyatı olamaz;

 • Diyabetik rahatsızlığı olan kişiler
 • Romatizmal rahatsızlıkları olan kişiler
 • Hamile olanlar veya aktif olarak bebek emziren anneler
 • Göz tansiyonu ya da katarakt hastalığı olan bireyler Lazerle Göz Çizdirme ameliyatı olamamaktadır Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatının Zararları

Lazer ile göz çizdirme operasyonlarının kısa ve uzun vadede ki risklerin ve zararları hala araştırılmaktadır. Gözde uçuk, retina yırtılması, Keratokonus lazer göz ameliyatı olamayan birçok hastada da ortaya çıkabilmekte olup bunun sonucunda hastaların göz kaybının oluştuğu gözlenmiştir. Günümüzde ilerleyen tıbbi şartlar ve tıbbi yenilikler sayesinde göz çizdirme ameliyatı ile ilgili en sık karşılaşılan rahatsızlıklar görme duyusu kaybı ile ilgili değil de sıklıkla göz kuruması, gözün adaptasyon süreci ve benzeri rahatsızlıklardır.  Lazer göz çizdirme operasyonlarında 10.000 vakada 1 bile olsa gözde kalıcı hasar riski vardır. Ayrıca göz çizdirme ameliyatı olan kişilerin hepsinde göz numarasında büyümeme gibi bir olay söz konusu değildir. Göz numarası değişkendir ve ameliyattan sonra da değişebilir.

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatları

Lazer göz çizdirme ameliyatı ile ilgili fiyat listesi oldukça değişken olmakla beraber ortalama olarak 3.000₺ ile 7.000₺ arasında değişmektedir. Bu konuda herhangi bir net fiyat vermek siz değerli okurlarımızı yanıltmak olur. Bu sebepten ötürü doğru fiyat alabileceğiniz tek yer hastane ve doktorunuzdur. Çünkü doktorlar arası fiyat farkı veya hastaneler arası fiyat farkı oldukça fazladır. Ülkemizdeki özel sağlık kuruluşlarının sayısı ve bu operasyonu özel sektörde yapan doktor sayısı göz önüne alındığında ortalama olarak 3.000₺-70000₺ arasında değişmektedir ve detaylı bilgileri doktorunuzdan almanız gerekmektedir. Çünkü Lazer göz çizdirmeyi yalnızca bir ameliyattan ibaret düşünmemeliyiz öncesinde ve operasyon sonrasında tedavi süreçleri ameliyat fiyatına yansıyabilir.