Para Rehber

Kira Gelir Vergisi Ne Kadar?

Kira gelir vergisi ne kadar, vergi oranları nedir, ne zaman ödenir ve kimlerin ödemesi gerektiği ile ilgili yazımızı 2021 yılında tekrar güncelledik. Ev sahiplerinin yazımızı incelemesini tavsiye ederiz.

Kira gelir vergisi, Türkiye’de milyonlarca konut sahibini ilgilendiren önemli bir konudur. Kira vergisi ile ilgili hükümler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. maddesinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Kira vergisi, sahibi olunan mal ve hakların para karşılığında kiraya verilmesi şekilde elde edilen gelirleri kapsamaktadır.

Ancak, bazı konutların değeri düşük olduğu için, kira vergisinden istisna tutulabilir ve az miktarda kira geliri elde eden bireyler, kira vergisi ödemeyebilir. 2021 yılı için kira geliri vergisinden istisna tutulan tutar, 5,400 TL olarak belirlenmiştir. Yani sahibi olduğu konutlardan, yılda 5,400 lira ve altında kira geliri elde eden bireyler kira geliri vergisi ödemezler.

Kira Gelir Vergisi Oranı Nedir? Ne Zaman Ödenir?

Kira gelir vergisi, kira gelirleri yıllık 5 bin 400 lirayı aşan mal sahipleri, kiraya verdikleri konut veya işyerlerinin gelir vergisini ödemek zorundadır. Kira geliri vergisi konutlar için, ortalama %15 olarak alınmaktadır. Yani yıllık 6,000 lira kira geliri elde eden bir konut sahibi yıllık 900 lira vergi ödemek zorunda olur. Söz konusu verginin ödenmesi için, 2021 yılı için belirlenen istisna oranının geçilmesi gerekmektedir.

Kira gelir vergisi, kira beyannamesinin yapıldığı makamlara iki taksit şeklinde ödenmektedir. Örneğin bu yıl ödemeniz gereken 900 liralık bir kira geliri vergisi bulunuyorsa, bunu iki taksit şeklinde yani 450 lira olarak ödeme yaparsınız.

Kira vergisinin ödenmesi, bir yıl gecikmeli olarak yapılır. Örneğin 2021 yılında elde ettiğiniz kira gelirini, 2021 yılında değil 2022 yılının mart ayında ödersiniz. İlk taksit ödemesi 2021 yılının 1 Mart ile 25 Mart tarihleri arasında yapılır.  Kira geliri vergisinin ikinci taksidi ise, Temmuz ayında ödenmektedir. Kira vergisinin ödeneceği makam, kira beyannamesinin alınacağı makam olduğundan dolayı, verginin ödeneceği kurum değişiklik gösterebilmektedir, kira geliri vergisi aşağıdaki makamlara ödenebilmektedir.

  • Vergi Dairesi
  • Diğer Vergi Daireleri
  • Kira vergisi alma yetkisi olan bankaların şubeleri
  • Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden, başkanlığın anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartları ile ödenebilmektedir.

Kira Gelir Vergisini Kimler Ödemek Zorundadır?

Kira gelir vergisi, kiraya verdikleri gayrimenkullerden yıllık 5,400 lira ve üzeri kira geliri elde edenler ödemektedir. İşyeri sahibi olan bireyler ise, kiraya verdikleri işyerleri üzerinden yıllık 34 bin TL ve üzeri gelir elde etmeleri durumunda aylık yüzde 20 stopaj ödemek zorundadırlar. Yani işyerinin aylık kirası 3 bin TL ise, aylık 600 TL stopaj ödemesi yapılmak zorundadır.

Etiketler: