Para Rehber

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar

Teknolojinin gelişmesi ve banka işlemlerinin telefon aracılığı ile kolaylıkla yapılabilmesinden dolayı havale ve EFT işlemleri sıklıkla kullanılıyor. Çoğu bankalarda özel ve devlet bankası fark etmeksizin havale ve EFT işlemlerinde belirli tutarda ücret alınıyor. Havale işlemleri aynı banka üzerinden yapıldığı zaman herhangi bir ek ücret talep edilmez. EFT ve havale ücreti talep etmeyen bankalar şu şekildedir;

Albaraka Türk Bankası

QNB Finansbank (Enpara)

Fiba Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

TEB Bankası (CepteTEB)

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ve EFT işlemleri aynı işlem olarak bilinse de birbirlerinden ayrılan çeşitli özellikleri vardır. Bu özellikler şu şekildedir;

Aynı bankada ki herhangi bir kişiye ya da farklı bir kişiye ait bir hesaba para gönderiliyor ise havale para transfer işlemleri aktifleşir.

Farklı bankalarda yer alan hesaplarınıza ya da farklı bir kişiye ait olan bir banka hesabına para gönderilecek ise EFT işlemleri devreye girer.

Havale işlemlerinde belirli bir tutara kadar herhangi bir ücret talep edilmez.

EFT işlemlerinde işlem saati bittikten sonra yapılan tüm işlemlerde ücret alınır ancak havale işlemlerinde işlem saati bitmiş olsa dahi herhangi bir ücret alınmaz.

EFT ve Havale İşlemleri Nereden Yapılır?

Para transferi yapabilmek için bankaların tüm kanalları aktif olarak kullanılır. Bankalar tarafından belirlenen havale ve EFT için kullanılabilecek kanallar şu şekildedir;

  • Bankaların müşteri hizmetleri
  • İnternet bankacılığı web sistemleri
  • Mobil bankacılık kanalı
  • Banka şubeleri ve ATM cihazları aracılığı ile dilediğiniz gibi EFT ve havale işlemleri yapabilirsiniz.

Havale ve EFT işlemlerinde banka şubeleri aracılığı ile yapıldığı takdirde mobil ve web sistemine göre daha yüksek tutarlarda havale ve EFT ücreti belirlenir. Fiyat bakımından en uygun ücretlendirme bankaların web sitesi ve mobil bankacılık sistemleridir. Ücretlendirmelerde belirlenen tutarlar bankalar tarafında değişkenlik gösterebilir. Her bankanın belirlediği EFT ve havale ücretleri birbirinden farklıdır.

Sizlerde kesintisiz mobil bankacılığın sağladığı hizmetlerden yararlanmak isterseniz internet bankacılığı kullanımına başlayarak işlemlerinizi kısa süre içerisinde yapabilir ve uygun EFT havale işlemlerinden faydalanabilirsiniz.