Para Rehber

Tesla Çin’de Otomobil Üretecek

Tesla Çin’de Otomobil Üretecek

ABD’li elektrikli araç üreticisi olan Tesla, fosil yakıt kullanımını azaltmak ve doğaya zararı olmayan yenilenebilir enerjiye sahip araçları hayatımıza sokmak için birçok bölgede yeni fabrikalar açmaya başladı. Bu amaç doğrultusunda daha önce Çin’de devreye alınan bir fabrika uzun bir hazırlık süreciyle yeni Tesla araçlarının üretimi için hazırlanıyordu. Şirket yaptığı açıklama ile hazırlıkların bittiğini ve Tesla Model 3 isimli aracın yeni modellerinin bu fabrikada üretileceğini duyurdu.

Tesla’nın Şangay’da açtığı fabrika yurtdışındaki ikinci fabrika olacak. Yurtdışındaki ilk fabrika daha önce Almanya’nın Berlin kentinde açılmıştı. Bu tesisteki çalışmalar şuan devam ediyor ve yeni modeller üretiliyor.

 

Model 3 Daha Uzun Menzile Sahip Olacak

Günümüzdeki elektrikli araçların en büyük sorunu sahip oldukları kısa mesafeler. Bu konu üzerinde uzun bir süredir araştırma yapan Tesla bu sonuçların Model 3’te yer alacağını belirtti. Önceki modellerde orta menzil 410km uzun menzil ise 540km olarak belirlenmişti. Şirket yaptığı açıklama ile yeni üretilecek modellerin daha uzun menzile sahip olacağını belirtti. Yeni Tesla Model 3 Şangay’da yer olan tesiste üretilecek.

 

48 Bin Dolar Fiyatıyla Satışa Çıkacak

Çin’de üretimi yapılacak olan Model 3, 344 bin yuan’a yani 48 bin dolara denk gelecek şekilde satışa çıkartılacak. Yeni modelin kesin çıkış tarihi bilinmese de yakın bir zamanda satışta olması bekleniyor. Model 3’ün standart versiyonu ülkemizde şuanda 271 bin yuan karşılığında satışta bulunuyor.

 

Etiketler: