Para Rehber

İşveren Tazminat Ödeyecek

İşveren Tazminat Ödeyecek

 

Koronovirüs salgını nedeniyle birçok işçi işlerine evden devam ederken bir kısmı ise ücretleri ödenerek işyerlerinde çalışmaya devam ediyor. Bunların dışında ise ücretsiz olarak izne çıkartılan ve kısa çalışma ödeneğine yönlendirilen işçiler bulunuyor. Ücretsiz izne çıkarıldığı için kısa çalışma ödeneği alacak olan işçiler aynı konumdaki çalışan işçilere göre daha az ücret aldıkları için bu durum ayrımcılığa neden oluyordu. Ancak önümüzdeki günlerde bu ayrımcılığa kanıtlanan işverenlere karşı davalar açılabilir. Bu durumda ise işveren işçisine dört aylık ücreti tutarın tazminat ödeme zorunda kalabilir.

 

İspat Yükümlülüğü İşçide

 

Kendisine ayrımcılık yapıldığını iddia eden işçinin bu iddiasını kanıtlaması gerekiyor. Kendisine haksızlık yapıldığını güçlü deliller ile kanıtlayan işçiler bu tazminatı almaya hak kazanabilirler. Ancak işverenlerin de böyle bir ayrımcılık yapılmadığını kanıtlama hakları bulunuyor. İşçinin haklı olması durumunda işveren işçiye ayrımcılık tazminatı ödemek zorunda kalacak. Yerel mahkemelerde alınan kararlar ise Yargıtay’a taşınabiliyor. Yargıtay’ın yerel mahkemenin kararı bozma ve yeni karar verme yetkisi bulunmaktadır.

 

Ücret Zammı Yapılmayan İşçiye Red

 

Aynı pozisyonda çalıştığı personellere zam yapılmasına karşın kendisine zam yapılmayan bir işçi açtığı ayrımcılık davasını kaybetti. Mahkeme işverenin çalışana eşit davranmadığı ancak işçiye zam yapılmamasının ayrımcılık olarak sayılamayacağına hükmetti ve açılan tazminat davasını düşürdü. Mahkemenin kararından da anlaşılacağı üzere ayrımcılık tazminatı almak o kadar da kolay değil. Bunun için işverenlerin çok güçlü delillere sahip olması gerekiyor.

 

Etiketler: