Para Rehber

İnternet ve Kredi Kartı Güvenliği

İnternet ve kredi kartı güvenliği sağlamak için dikkatli olmak yeterli olabilir. İnternet’te kredi kartı bilgilerimiz çeşitli yöntemler aracılığı ile ele geçirilerek kötüye kullanılabilir. Sahte e-mail gönderilerek, sahte SMS gönderilerek, kendilerini anlaşmalı olduğunuz bankanın görevlisi olarak tanıtabilirler. Size sahte formu doldurtup kredi kartı bilgilerinize ihtiyaçları olduğunu söyleyebilirler. İnternet aracılığı ile alışveriş yaptığınız e-ticaret sitelerinin de sahte olanları mevcut olabilir ve yaptığınız güvensiz alışveriş sonucunda kredi kartı güvenliğinizi sağlayamamış olabilirsiniz.

Keylogger Yazılımlara Dikkat Edin!

Sisteminize sinsi bir şekilde girip arka planda siz farkında olmadan çalışmaya devam eden keylogger yazılımlara dikkat edin. Klavye üzerinde yaptığınız her işlemi bünyesinde depolayarak bilgilerinize ulaşmak isteyen kişinin belirlediği e-mail adresine göndererek kredi kartı güvenliği için tehlike oluşturabilirler.

İnternet bankacılığı işlemleri için kullanılan sanal klavyeler bu keylogger yazılımların önüne internet ve kredi kartı güvenliği kapsamında engel olmak için yaratılmıştır fakat bu yazılımları sisteminize bulaştırdıysanız klavye üzerinde tuşladığınız verileri gönderdiği gibi aynı zamanda anlık olarak ekran görüntülerinize de ulaşabilmektedirler. Böylece internet ve kredi kartı güvenliği tehlikeye girmiş olacaktır.

İnternet ve Kredi Kartı Güvenliği İçin Neler Yapabilirsiniz?

Güven vermeyen sitelerden alışveriş yapmayın. Eğer alışveriş yapmak istediğiniz sitenin size verebilecek referansı yoksa güvenlik sertifikası kullanmıyorsa bu tip internet sitelerinden kaçınmalısınız. Ödeme sistemlerinde 3D security sistemleri yoksa asla kredi kartı bilgilerinizi vermeyin ve oradan alış veriş yapmayın.

Aynı şekilde ödemekle yükümlü olduğunuz ve düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirdiğiniz faturalarınız olabilir.  Elektrik, su, doğalgaz, internet faturası gibi işlemlerinizi internet kanalıyla gerçekleştirirken bankaların internet sitelerinden yararlanmaya çalışın. Yine güvendiğiniz ve bildiğiniz bünyesinde güvenlik sertifikası ve olumlu kullanıcı geri dönüşleri olan siteleri tercih edebiliriniz.

Merdiven altı tabir edilen şekilde kurulmuş olan ödeme merkezlerinden uzak durun. Buralarda da kredi kartı bilgileriniz kopyalanabilmektedir. Kopyalanan kartınızdan nakit çekimi gerçekleştirilebilir ve ya diğer ödeme yapanların faturalarının ödemesi gerçekleştirilebilir.

Her ne olursa olsun marketlerde asla ama asla kredi kartınızın şifresini kimseye söylemeyin. Mümkünse temassız kullanımını önerin. Böylece kredi kartı şifrenizin çalınma riski olmaz.

Bilgilerinizi herhangi bir şekilde çaldırarak internet ve kredi kartı güvenliği tehlikesine yol açtıysanız vakit kaybetmeden bankanızı arayarak durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Etiketler: