Para Rehber

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, Türkiye’ de faaliyete giren bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa adı BES’ tir. BES sistemi, her bankanın emeklilik fonu kapsamında yatırım araçları şeklinde müşterilerine sunmuş olduğu avantajları açıklamaktadır.

Yıllarca çalışmış bir kişinin artık emeklilik zamanı geldiğinde sadece emekli maaşının yetmediği ya da yetmeyeceğini düşünenler bu sisteme dahil olabilir. Çalışma süreniz boyunca maaşlarınızdan ufak bölümlerini bu sisteme aktarabilir ve emekli olduğunuzda daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Herkesin bilindiği üzere SGK sistemi yoktur. Sosyal güvenliğin sağlanması ve emekli olmak, emeklilik zamanı geldiğinde aylık olarak emekli maaşı almak zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu vesile ile birlikte, Bireysel Emeklilik Sistemi ev hanımlarına, çalışmayan kişilere, ya da çalışarak ikinci bir yerden emeklilik kazanmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.

BES Sistemine Nasıl Dâhil Olunur?

Bu sisteme göre siz bir bankanın BES programına dâhil olursunuz. Bunun için bir banka hesabı açılır ve hesabınızdan her ay sizin belirttiğiniz miktarda düzenli olarak kesinti yapılır. Bu kesintiler, aylık, üç aylık ve altı aylık olmak üzere sizin belirlediğiniz sistem üzerinden ve sizin belirlediğiniz miktarda yapılmaktadır. Ayrıca kesintiler banka hesabından otomatik olarak yapılabildiği gibi sisteme tanımlı bir kredi kartından da yapılabilmektedir.

Yatırılan her 100 TL için devlet 20 TL size BES katkısı sağlar. Ayrıca ilk giriş yapanlara özel olarak devlet katkısı 1000 TL de hediye verilir. 56 yaşını dolduran kişilere biriken bu miktar devlet katkısının tamamı dahil olmak üzere ister toplu ister aylık maaş olarak kişiye verilir. BES sisteminin sigortalanması halinde herhangi bir kaza ya da ölüm nedeni ile biriken bu tutar, kişinin belirtmiş olduğu kişiye devredilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sistemi iptali için işlemler banka ve sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Siz BES sistemine bankanız aracılığı ile dahil olduysanız bankanızın emeklilik birimi ile görüşebilir ve iptal işlemi başlatabilirsiniz. Aynı şekilde sigorta şirketi tarafından dahil olduysanız, şirketi arayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları Nelerdir?

  • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırdığınız her katkı payının %25’i kadarı devlet katkısı olarak hesabınıza yatırılır. Bu yatırılan ücret kişinin gelir vergisi mükellefi olup olmaması dikkate alınmadan, herkese yatırılmaktadır.
  • BES Sistemi ile 1-3-6 ay ya da yıllık olarak yatırdığınız paylar, emekli olana kadar birikmektedir. Eğer bu dönem içinde maddi açıdan sıkıntıya girecek olursanız ara verebilir ve yatırdığınız ücreti yeniden revize edebilirsiniz. Bu sayede emeklilik zamanınız geldiğinizde yaşamınızı sıkıntı yaşamadan devam ettirirsiniz.
  • Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya SSK’lı olsanız bile sisteme dahil olabilir, emeklilik zamanınızda hem emekli maaşınıza hem de bu sistemden alacağınız para ile refah içinde bir yaşam sürdürebilirsiniz.
  • Gelire ihtiyaç duyduğunuz zaman emeklilik hakkınızı kullanmak istediğinizde birikiminizin tamamının veya bir kısmını alabilirsiniz.

“Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?” yazımızı beğendiyseniz Banka kategorimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Etiketler: