Para Rehber

İş Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş Bankası IBAN Sorgulama yolları birden fazla şekilde yapılabilir. Sizlere bu yazımızda İş Bankası IBAN öğrenme yöntemlerini derledik ve sizlerle paylaşıyoruz.

İş Bankası , Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen talimatla 1924 yılında kurulmuştur. Yakın zamanda 100 yaşını kutlayacak olan bu köklü banka, müşterilerinin güler yüzle hizmet etme anlayışı ve vizyonuyla çalışmaktadır. İş Bankası’nın bu kısa tarihini sizlerle paylaştığımıza göre asıl konumuza geri dönelim isterseniz. İş Bankası IBAN sorgulama işlemi nasıl yapılır size bundan bahsedeceğiz ama öncelikle IBAN nedir? ve IBAN numarası ne işe yarar kısaca bahsetmek isteriz.

IBAN Numarası Nedir? Ne İşe Yarar?

IBAN, International Bank Account Number’ın (Uluslararası Banka Hesap Numarası) kısaltmasıdır ve toplam 26 hanedir. Bu sebeple akılda tutulması bir hayli zordur. Uluslararası bir standarda sahip olan IBAN numarası, bankacılık işlemlerinizi daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Her hesabın kendine özel bir IBAN numarası bulunur ve bu numara sayesinde hatasız bir şekilde EFT ve havale işlemini yapabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

İş Bankası IBAN Öğrenme İçin 1. Yöntem

İş Bankası IBAN sorgulama işlemi için birden fazla yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; İş Bankası IBAN Hesaplama sayfasından yapılmaktadır. Bu sayfaya girdiğinizde açılan sayfada;

  • Hesap Tipi
  • Şube Kodu
  • Hesap Numarası

alanlarını doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Hesap Tipi; hesabınızın tipi vadeli ya da vadesiz olarak seçmelisiniz. Şube Kodu; hesabınızın bulunduğu İş Bankası şube kodunu girmelisiniz. Son olarak da Hesap Numarası; her hesaba özel tıpkı IBAN numarası gibi özel olan hesap numaranızı girmelisiniz. Bu 3 kısmı da doğru bir şekilde doldurduktan sonra Hesapla’yı tıklayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

İş Bankası IBAN Öğrenme İçin 2. Yöntem

İkinci bir yöntem ise mobil bankacılık kullanarak İş Bankası IBAN sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu yöntem için öncelikle kullandığınız akıllı telefonda İş Bankası uygulamasını indirmeli ve mobil bankacılık şifresi ile giriş yapmalısınız. Eğer şifreniz yoksa, İş Bankası müşteri numarasını arayarak veya uygulamanın açılış sayfasında şifre al kısmından yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra hesaplarım kısmından hangi hesabın IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız onu tıklamalı ve hesap detayları kısmından yapabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Öğrenme İçin 3. Yöntem

İş Bankası IBAN Sorgulama işlemi için son yöntem de internet bankacılığı ile yapılmaktadır. Bu yöntem için Bankanızın internet sitesine girmelisiniz. Tıpkı mobil bankacılık yani ikinci yöntemde olduğu gibi hesabınızı internet bankacılığına açtırmalı ve şifre almalısınız. Bu işlemi İş Bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak yapabilirsiniz.

Bunları yaptığınızda tıpkı mobil uygulama da olduğu gibi bir pencere karşınıza çıkacaktır. Hangi hesabınızın IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız, onu tıklamalı ve hesap detayları kısmından IBAN numaranızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

IBAN numarasını doğrulamak ve doğruluğundan emin olmak isterseniz, Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde yer alan IBAN Doğrulama kısmından yapabilirsiniz. Bu kısımdan ister kendi ister de farklı IBAN numaralarını kontrol etme imkanınız bulunmaktadır. Bu seçenek ile IBAN kime ait ve IBAN numarası hangi bankaya ait gibi sorularınız cevaplarını bulabilirsiniz.

İş Bankası IBAN sorgulama yazımızı beğendiyseniz Ziraat Bankası IBAN Numarası Öğrenme yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

İş Bankası IBAN numarası öğrenme yolları bu şekildedir. Belki İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır? yazımız da işinize yarabilir.

Etiketler: