Para Rehber

Eminevim Nedir? Eminevim Sistemi Nasıl İşler?

Eminevim nedir? Eminevim sistemi nasıl işlemektedir? Eminevim güvenilir mi? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

“Ev almanın kolay yolu” sloganıyla televizyonlarda sıkça reklamını gördüğümüz Eminevim hakkında akıllarda soru işaretleri yaratan Eminevim nedir ? Eminevim sistemi nasıl işler, ne kadar güvenilir, avantajları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını sizler için derledik. İsterseniz Eminevim nedir sorusu ile yazımıza başlayalım.

Eminevim Nedir ?

Günümüzde gayrimenkul fiyatları inanılmaz derecede artmış vaziyette. Ev sahibi olma isteyen kişiler banka kredilerine başvurmaktan başka bir seçenekleri yok gibi ancak bu kez de 600.000 TL’lik ev için kredi vadesine göre 700-800 bin belki de daha fazla bir ücret ödeme yapılması gerekiyor. İşte Eminevim sistemi bunu ortadan kaldıran bir organizasyon. Peki Eminevim nedir ?

Eminevim, faiz ödemeden, kişinin kendi bütçesine göre istediği yerden ev almasını sağlayan bir sistemi vardır. Yardımlaşma usulü ile ev sahibi olma fırsatını insanlara sunuyor. Özünde ev hanımlarının kendi aralarında yaptığı “altın günü” sistemi ile benzerdir. Eminevim sistemi nasıl işlediğini birazdan daha detaylı anlatacağız ancak kısaca özet geçmek gerekirse; organizasyonda 3 farklı sistem yer alır.

  • Çekiliş sistemi
  • Vade Ortası Sistem
  • Peşinatlı Erken Teslim Sistemi

Bu 3 sistem modeli ile ev sahibi olma imkanına sahipsiniz.

Eminevim Sistemi Nasıl İşler?

Eminevim sistemi biraz öncede bahsettiğimiz gibi altın gününü andırır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler toplanıp aylık belli bir ücret ödeyerek sisteme dahil oluyorlar. Örnekle açıklamak sanırım daha anlamaya yardımcı olacaktır;

  • 120.000 TL’lik bir ev sahibi olmak istiyorsunuz. Bütçeniz bu kadar.
  • Sizin kriterleriniz gibi 120 kişiyi buluyorlar ve herkes %10 peşinat ödedikten sonra 120 kişi aylık 1.000 TL ödüyor.
  • İlk ayın sonunda ev organizasyon tarafından satın alınmış oluyor ve katılan 120 kişi arasından bir çekiliş yapılıyor. Kazanan ev sahibi olurken diğerleri ise beklemeye ve ödemeye devam ediyor. Bu kısım biraz akıllarda soru işareti bırakabilir çünkü 2 ay da bekleyebilirsiniz 80 ayda. Ancak kurayla ev sahibi olan kişi, diğer kişilere kira yardımı olması bakımından aylık ödemeleri arttırılıyor.
  • Her ay istenilen kriterlerde bir ev satın alınabildiği için çekiliş ile ev sahibi olamaya devam ediliyor. Sistem bu şekilde sizi ev sahibi yapıyor. Peki sadece çekiliş ile mi ev sahibi olunabiliyor?

Eminevim sistemi içerisinde, daha öncede yazdığımız gibi 3 farklı şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Bir tanesi çekiliş ile zaten yukarıda bahsettik. İkinci yöntem ise Vade ortası sistem denilen modeldir. Bu modelde çekilişe girmek istemeyen kişiler, peşinat vermeden teslim tarihini bilmektedirler. Son model ise Peşinatlı Erken Teslim Sistemi var bu da yine çekilişe katılmak istemeyen kişiler, peşinat vererek evini bir önceki modele göre daha erken teslim alabiliyorlar.

Eminevim Güvenilir mi? Güvencesi Nedir?

Eminevim nedir ve sistem nasıl işler anlatmaya çalıştık. Peki Eminevim güvenilir mi ? Eminevim sistemi, ipotek teminat şeklindedir. Nedir bu şekil diye soracak olursanız, evini alan her müşteri, evin borcu bitene kadar satılmasına izin verilmez, eve satılamaz kaydı konulur. Bu yöntemle çekilişe katılan diğer kişilerin hakkı da korunur. Eminevim firması bugüne kadar 170 binden fazla kişiyi ev sahibi yaptığını her fırsatta belirtir ki bu da aslında iyi bir referans gibi duruyor. Tabi bu sisteme dahil olmak istiyorsanız daha detaylı bir şekilde araştırmanızı tavsiye ederiz.

Ekonomik Sıkıntıya Girilirse Taksitler Ne Oluyor?

Eğer ev sahibi olmak için sisteme dahil oldunuz ve olur ya ekonomik bir sıkıntıya girdiniz peki bu süreçte ne oluyor? Verdiğiniz taksitler yanıyor mu? sorusu da en çok sorulanlar arasında. Böyle bir durumda organizasyon öncelikle taksit düşürmeyi size öneriyor. Eğer bu öneri kişiyi sıkıntıdan kurtaramazsa bu kez de taksit dondurma öneriliyor ancak kaç ay dondurursanız ev teslim sürenizi o kadar ertelemiş oluyorsunuz.

Bu önerilerin ikisi de kişiyi ekonomik sıkıntıdan kurtarmadıysa, kişi istediği zaman sistemden ayrılabiliyor. Bu ayrılma sırasında verdiği taksitleri ve peşinatı geri alıyor ancak sisteme kayıt olurken verilen ücreti geri alamıyor.

Eminevim Araba Sahibi Olmanın Yolu

Eminevim’de sadece ev değil aynı sistem ile araba sahibi de olabiliyorsunuz. Eminevim araba sahibi olmak için iki seçenek sunuyor;

Düşük Maliyet 
Bu modelde; % 5 peşinat ile de 24, 36 ve 48 kişilik gruplara katılabiliyor ve peşinat durumuna göre düşük maliyetle 8 ayda teslimat fırsatı sunuyor.

Erken Teslimat
Erken teslimat modelinde ise; %5 peşinat ile de 24 ve 36 kişilik gruplara katılabiliyor ve peşinat durumuna göre 6 ayda teslimat araba sahibi olabiliyorsunuz.

Eminevim nedir? yazımız ilginizi çektiyse Emlak Alım Satım Vergisi Nasıl Hesaplanır? yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Etiketler: