Para Rehber

Balon Ödemeli Araç Kredisi

 

İnsanoğlu varlığının ilk gününden bu yana ihtiyaçlarını gerçekleştirme yollarını her zaman aramış ve bir şekilde ihtiyaçlarını gidermeyi başarmıştır. İnsanlık tarihinden bu güne gelindiğinde de ihtiyaç olgusu hayatımızda varlığını sürdürmekle birlikte ihtiyaç çeşitlilikleri bugünün şartlarına göre şekillenmiştir. Yüksek miktarlarda para gerektiren işler ya da alımlar yapabilmek adına gerçekleştirilebilecek iki yöntem söylenebilir. Bunlardan ilki uzun yıllar boyunca elde edilmesi istenen şeyin alınması için gereken paranın biriktirilmesidir. Bir diğer yöntem ise sahip olunması istenen nesne veya yapıyı toplu parayı borçlanmak suretiyle alıp makul taksitlerle geri ödemektir. Bu noktada devreye bankalar giriyor. Bankalar sağlamış oldukları kredi ve ödeme planı imkanlarıyla insanların yüksek paralar gerektiren ihtiyaçlarını gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Bankalar kendi bünyelerinde birçok kredi, vadeli veya vadesiz hesap ve sağlamış oldukları kredi ve hesaplara yönelik ödeme planları oluşturuyor. Bankalar tarafından kullanılan birçok kredi çeşidi bulunuyor. Bu kredilerden biri makale konusu olan “Balon Kredi” olarak adlandırılan kredidir. Balon Kredi, çalıştığınız bankanın belirlemiş olduğu en yüksek vade ve en düşük taksit tutarı gibi parametreler doğrultusunda, alacağınız kredi miktarı üzerine banka faizinin de eklenmesi ile oluşan borcun, vadenin son ayına kadar belirlenen taksit tutarı kadar ödemesinin yapılıp son ay kalan tüm borcun kapatılması şeklinde işleyen bir kredi türüdür.

Balon Ödemeli Kredi Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

Balon Ödemeli Kredi, ev ve araba almak için kullanılan kredilerdendir. Hatta en çok tercih edilen olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Çünkü, vadenin son ayına kadar belirlenen düşük taksit tutarlarını ödeyen banka müşterileri bir yandan birikim yapabilir ve borcun kapatılmasına ve geleceğe yönelik para toplayabilir. Balon Ödemeli Kredi’nin sağladığı avantajlardan bir diğeri de toplu paramın vadenin son ayına kadar banka müşterisinin elinde kalmasıdır. Müşteri bu sayede başka ihtiyaçlarını da giderebilme imkanına sahip olur.

Balon Ödemeli Taşıt Kredisi Nedir?

Balon Ödemeli Kredinin tercih edildiği kredi tercihlerinden biri araç kredileridir. Araç sahibi olmak isteyen banka müşterileri ilgili kredi yönteminden faydalanarak araç sahibi olabiliyor. Balon Ödemeli Taşıt Kredisi kullanan bir banka müşterisinin izleyeceği yolu anlatmak için bir örnek vermek gerekirse; varsayalım ki bir müşteri 70000 TL taşıt kredisi çekiyor ve bunu balon ödeme ile yapmak istiyor. 24 ay vade ve 23 ay boyunca 1000 TL taksit ödendiği düşünüldüğünde ve 9075 TL banka faizi uygulandığı varsayıldığında, kredi sahibi 23 ay boyunca 1000 TL taksit öder ve son ayda da 56075 TL ödeyerek borcunu tamamlar.

Etiketler: