Para Rehber

Altının Değeri Her Geçen Gün Katlanarak ilerliyor

 

ALTININ DEĞERİ HER GEÇEN GÜN KATLANARAK İLERLİYOR

 

İnsanlık tarihinin dününden bugününe hatta yarınlarına kadar uzanan ve en güvenilir yatırım ve birikim yöntemi olarak görülen altın günümüzde el yaksa da ilerisi için büyük bir yatırım seçeneği olabilir. Tarih boyunca değer kaybettiği gün sayısı hemen hemen iki günü geçmemiş altın gün geçtikçe değer kazanmaya devam ediyor ve an itibariyle yaklaşık altı yedi yıl önce çeyrek altın alabildiğiniz para ile şuan gram altını zor görüyoruz.

 

Bildiğimiz üzere altın yeraltından çıkarılan son derece pahalı bir element veya diğer adıyla bir maden çeşididir. Peki bu altın neden bu kadar değerli? Neden bir çuval kömür veya bir ton demir bu kadar para etmiyor hiç bu soruların cevabını düşündünüz mü? Binlerce yıldır saraylarda padişahların, kralların ve soyluların sembolü haline gelmiş altının paha biçilmez fiyatı ve değerinin arkasında az bulunması ve gücün sembolü olan parlak sarı rengidir.

 

Altın Çeşitleri

Gram baz alınarak sınıflandırılan altının gramajı ne kadar büyükse değeri de o kadar büyüyor. Günümüzde ½ gram gibi değişik isimlerde bile türü bulunan altının ana başlıklar halinde türleri;

 

  • Gram Altın
  • Çeyrek Altın
  • Yarım Altın
  • Cumhuriyet Altını
  • Gremse

 

5’İ Bir Yerde ve külçe altındır.

 

Altın Yatırır mı, Yatırım mı?

 

Nesiller boyu en güvenilir ve yastık altı tabiriyle özdeşleşmiş bir yatırım aracı olduğunu söylemiştik. Peki altının geleceği nedir? Gelin bu konu hakkında istatistiklerle desteklenmiş bir inceleme yapalı.

 

Öncelikle bu yazıyı yazdığımız esnada altın fiyatının %0.10’luk bir artış gösterdiğini belirtebilirim. Altın fiyatları ons birimi üzerinden (1 ons = 31.10 gram) olarak ABD doları bazlı olarak hesaplanır. Bu nedenle Türk Lirasının dolar karşısında her kayıp yaşadığı an altının da yükselişe geçtiğini gözlemlemek mümkündür. Altın satın alımınızı internet üzerinden veya bir kuyumcu aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Sürekli devinim halinde olan piyasada işinizi yarına bırakma lüksünüz maalesef yok. Kafa karıştırıcı hiçbir olay yok zaten paranızı veriyorsunuz ve o değer karşılığında gelen miktar kadar altın satın alıyorsunuz. Aldığınız günden itibaren borsa takibini yaparsanız paranızı nasıl katladığınızı görmek mümkün olacaktır.

 

Etiketler: