Para Rehber

FİNDEKS KREDİ NOTU ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

FİNDEKS KREDİ NOTU ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

Findeks kredi notu hakkında bilgi sahibi olmak ve kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki bilgileri okuyarak gerekli bütün bilgileri edinebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks, insanların önündeki bir yıl içerisindeki bütün borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği hakkında bilgi verici bir kredi notu sistemidir. Daha önce bankalar aracılığı ile hiç kredi çekmemiş veya kredi kartı üzerinden işlemlerde bulunmamış kullanıcıların kredi notu düşük çıkar. Sistemin ana mantığı daha önce yapılan borçların ne kadar sürede ve nasıl ödendiğini baz aldığı için, sürekli kullanıcılarınsa kredi notları yüksek çıkmaktadır.

Kredi notunuzun yüksek/düşük olma durumu günlük hayatınızdaki çeşitli satın alımlarınızı da ilgilendirmektedir. Konut, araç veya herhangi bir beyaz eşya ürünü satın alımı yaptığınızda, ürünlerin satın alımını lehinize çevirecek etkiye sahiptir. Bankaların kredi imkanları kapsamında da yine müşterilerin ‘’Findeks kredi notu’’ dikkate alınarak işlenir.

Findeks Kredi notu Nasıl Öğrenilir?

İnternet tarayıcınız üzerinden ‘’Findeks’’ yazarak resmi siteye ulaşabilir, ekrana gelen sekmeler üzerinden kredi notu öğrenmekle ilgili olan bağlantıları takip edebilirsiniz. Findeks internet sitesi üzerinden yapacağınız ilk üyelik işlemine özel kredi notu sorgulama işleminiz için tek seferlik herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ayrıca e-Devlet internet sitesi üzerinden giriş bilgilerinizi girerek, Türk Bankalar Birliği sayfası üzerinden ‘’ Risk Merkezi Raporu Başvurusu’’ sekmesinden kredi notunuzu ve kredi risk durumunu gözleyebilirsiniz.

Etiketler: