Para Rehber

Dolar ne kadar olacak? Dolar Ne kadar çıkar?

Dolar ne olacak?

Günümüz ekonomisinde Sterlin ve Euro’dan sonra en değerli para birimidir. Dünyanın nabzının attığı Amerika’da kullanılan Amerikan Doları ve diğer ülkelerde kullanılan dolarların isimleri aynı olsa da tek başlarına incelendiğinde hepsinin ortak bir değeri olmadığı gözlenir. (örn: Amerikan Doları güncel kur; 6,9882 iken bir başka Amerika kıtası ülkesi olan Kanada doları; 4,9921 TL ye tekabül etmekte.)

Dünden Bugüne Dolar

Yaklaşık beş altı sene öncesinde ülkemize girişi ortalama 2-3 TL arasında değişen dolar günümüz ekonomisinde ortalama 7 TL gibi bir değere sahip. Geçmişte bazı dönemlerde inişli çıkışlı bir tablo çizse de son yıllarda sürekli bir şekilde artış göstermekte. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile doğru orantıda ilerleyen ekonomik gelişme de yine değeri yüksek olan ülkelerin hangi konumlarda olduklarını gösteren büyük bir kanıt niteliğindedir.

Güncel Dolar Kuru

Ülkemizde alış fiyatı 6,9820 satış fiyatı 6,9896 TL olan Amerikan doları sterlin ve Euro karşısında yükselişini bugün de sürdürmeye devam etti. An itibariyle %0,4’lük oranda yükselmeye devam ediyor. Bu şekilde giderse -ki düşüşe geçmesi bu saatten sonra imkânsız- günü 7 TL gibi bir değerle kapatması muhtemel görünmekte.

Dolar Yatırımı

Borsa üzerinde yatırım riski en yüksek olan ancak sürekli devinim halinde olan işleyişiyle en canlı döviz kuru olarak belirtilen dolara yapılacak olan girişimin bir yatırım mı yoksa yatırır mı olduğu merak konusu. Uzman finansçı ve borsa takibi yapan girişimcilerin öngördüğüne göre yıl ortasında 6,5 seviyelerine gerileyeceği ancak yılı tekrar 7 TL ile kapatacağı şeklinde. Durum böyleyken önümüzdeki haftalarda 6,5 seviyelerine gerilemesi durumunda varınızı yoğunuzu olmasa da makul bir bütçenizi dolar için ayırmanızı öneririm.

Dolar önümüzdeki günlerde amerika da devam eden corona ölümlerinin ardından değer kaybetmeye devam ediyor. Bu gelişmeler ışığında doların türk lirası karşısında değer kaybetmesi gerekirken hala 7 tl sınırlarını zorlaması gerçekten bizi şaşırtıyor ama mayıs 2020 itibariyle doların 7 tl ve üzerine çıkacağını uzmanlar belirtiyor.

Yatırımcılar için günlük bazda dolar almak ve satmak kazandırır mı sorusuna yanıt olarak kesinlikle piyasayı iyi takip ediyor olsanız bile bu yatırım size kazandırıp kazandırmayacağını bilemeyiz ama kendinize bir hedef koyduğunuz taktirde tabi ki de yatırımlarınız ile kazanabilirsiniz.

Sitemizden güncel dolar haberlerini ve dolar ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. sizlere en ince ayrıntısına kadar yaptığımız incelemeler sonunda, analizlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

Şimdi dolarla ilgili olarak söyleyeceklerimiz bundan ibarettir gelişmeler haberler ilgili size yakın zamanda Kesinlikle ihmal etmeyeceğiz Onun için sitemizdeki bildirimleri etkinleştirmenizi öneririz

Etiketler: