Para Rehber

Borsa İstanbul’da Son Durum

Borsa İstanbul’da işlem gören şirket ve bankaların bu yıl içerisinde ilk çeyrek finansal sonuçlarını son açıklama tarihleri korona virüs salgınının yarattığı pandemi sebebi ile revize edildi. Yapılan bu rezerveye göre, daha önce 30 Nisan 2020 olarak belirlenmiş olan şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 1 Haziran 2020 olarak düzenlenmiş olup, 11 Mayıs 2020 olarak belirlenen konsolide finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 9 Haziran 2020 olarak yeniden düzenlenmiştir.

Bankaların finansal sonuçları son gönderme tarihleri ise daha önce Konsolide olmayan için 11 Mayıs 2020 ve konsolide için 20 Mayıs 2020 tarihleri açıklanmış iken ortak bir tarih kararlaştırılarak konsolide olmayan ve konsolide bankalar için 15 Haziran 2020 olarak ilan edilmiştir.

2019 yılının son çeyreğinde Çin’de meydana gelen koronavirüs’ün dünya geneline hızla yayılması ile pandemi ilan edilmiş olup hemen her ülke bu salgının getirdiği durgunluğu yaşamıştır. Borsa İstanbul‘da pandemiden oldukça etkilenmiş olup bunun sebebi olarak yatırımcıların yatırımlarını değiştirmesi ve yatırım akışlarını deyim yerinde ise nakitte bırakmalarından kaynaklanmaktadır.

Borsa genel olarak tanımlanacak olur ise aracılar sayesinde alıcı ve satıcının yüz yüze gelme ihtiyacı olmadan bir araya geldikleri Pazar olarak tanımlanmaktadır. Borsa işlemleri içerisinde alıcı ve satıcılar arasında hisse senedi, bono ve tahvil gibi değerli kâğıt olarak aldandırılan yatırım araçlarının belirli kurallar ile el değiştirmesi durumudur.

Geçtiğimiz günlerde özellikle ihracat alanında büyük daralma yaşayan ülkemizin ikinci çeyrekte de borsa da negatif eğilimli bir trende sahip olacağını ancak bu durumun pandeminin bitmesi ve üretimin yeniden hız kazanan bir trende geçmesi ile değişeceği gündeme getirilmiştir.

Özellikle sokağa çıkma yasakları sebebi ile yatırımcıların yönünü teknolojiye çevirdiği şu günlerde borsada en çok hareketliliğin doların izlediği yükseliş ile çekimser kaldığı öte yandan önemli petrol kaynaklarına sahip ülkelerin ise petrol fiyatlarında gerçekleşen düşüş sebebi ile daralma yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu noktada yatırımcıların da yeni dünya düzeni olasılıklarına karşılık değişik kaynakların ortaya çıkması olasılığına karşılık borsa hareketliliği düşüşüne devam edecek olup yatırım konusunda en azından ikinci çeyrekte çekimser kalacaklarını göstermektedir.

Etiketler: