Para Rehber

Ekonominin Temel Yapı Taşları Nelerdir?

Hangi ülkeye gidilirse gidilsin, hangi coğrafyada yaşanırsa yaşansın, ekonomi bütün hayatı çevreleyen en büyük unsurların başında yer almaktadır. Ekonomiler devletlerin can damarı demektir. Nüfus artışları, tüketimin çoğalması, enerjilerin azalması gibi daha birçok faktör ekonominin başlıca sorunlarının arasında yer almaktadır.

Ekonominin Temel Yapı Taşlarını Neler Oluşturmaktadır?

– Vergiler

– İthalat

– İhracat

– Sanayii

– Turizm

– Tarım

– Bunlara bağlı olarak üretim ve tüketim ekonominin yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Ekonominin En Önemli Yapı Taşı Hangisidir?

Ekonomi aslında birbirine bağlı zincir gibi düşünülmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi yapı taşlarını oluşturan her bir değerlerin önemi oldukça fazladır. Kısacası, turizm olsun da sanayi olmasa olur şeklinde asla düşünülmemelidir. Bugün Ortadoğu dediğimiz yerlerin huzursuz olmasının başlıca nedenlerinin altında, büyüyen devletlerin enerji sıkıntısı yaşaması ve istedikleri enerjinin de sadece Ortadoğu coğrafyasında yer almasıdır. Büyük devlet demek, büyük enerji demektir.

Ekonomistlere göre ihtiyacın fazla olması ve üretimin az olması ekonomiyi oldukça zora sürdüğünü, bu yüzden de milyon dolarlarca devletler zarar etmektedir. Devletler kendi vatandaşlarının ihtiyacını içeriden sağlayamadığı zaman gözlerini dışa dikmektedirler. Buda ekonominde açık vermesi demektir. İthalat ve ihracat terazisini eşit tutamayınca ortaya krizler çıkmaktadır.

 Devlet Politikası Ekonominin Hangi Yapı Taşlarına Hitap Etmektedir?

Ekonomi, hükumet olmak isteyen her partinin ağızlarından düşürmediği bir kelimedir. Güvenoyu almak için önce hükumetler ekonomi politikasını geçirmek zorunda kalmışlardır. Ekonomi ne kadar sağlam olursa milli gelir dağılımı ve refah oranı da o kadar çok olacaktır. Göründüğü gibi ekonomi ve yapı taşlarının her biri çok önem arz etmektedir. Politikada başarılı olmanın sırrı yine ekonominin çemberinden geçmeyi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Etiketler: