Para Rehber

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır

Günümüzde banka da kiralık kasa uygulamaları, pek çok kişi tarafından bilinmekte olup, bazı kişiler için oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer ki herhangi bir bankada kasa kiralamaya ihtiyacınız varsa, bir de kiralama yapmak istediğiniz banka da hali hazırda vadeli – vadesiz – yatırım hesabınız varsa, kasa kiralama adımları epey kısa zaman alacaktır. Elbette ki her bankanın da kiralık kasa ücretlerinin farklılık gösterdiğini de unutmamak gerekiyor. Bu konuda bankalar ile görüşmeler yaparak, detaylı olarak ücret bilgisi alabilirsiniz.

Bankalar ile görüştükten sonra, en uygun banka kiralık kasa ücretlerine bağlı olarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. Banka tercihi yapıldıktan sonra ilk olarak bir mevcut hesap gerekecektir. Banka müşteri temsilcileri tarafından ya da gişe yetkililerinden destek alarak, bir hesap açtırabilirsiniz. Hesap açabilmek için ise; ikametgâh senedi, nüfuz cüzdanı talep edilecektir. Bu belgeler ile çok kısa sürede hesap açabilmeniz mümkündür.

Kiralık Kasa Başvurusu

Hesap açma işlemleri tamamlandıktan sonra, 1 adet vesikalık fotoğraf kullanılarak, banka da kiralık kasa açılışının yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında da mevcut olan hesap ile kasa hesabı ilişkilendirilecektir. Bu işlemlerden sonra ise, 2 adet anahtar teslim edilerek, kiralık kasa kullanımı tüketiciye açılacaktır.

Ortak Kullanım

Eğer ki banka kiralık kasa, ortak bir kullanıma sahip olacaksa, diğer kullanılacak kişiye de vekâlet verilmesi gerekmektedir. Eğer ki vekâlet verilmez ise, maalesef her hangi bir kullanıcı o kasayı açma yetkisine sahip olmayacaktır. Bu da elbette ki her bankaya göre değişiklik gösterirken, bankaların kendi vekâletnameleri ile de diğer kişiye kasa açma imkânı sunulabilmektedir.

Masraf ve Depozito

Kısaca, bankada kiralik kasa nasil acilir ve kulanilir hakkında bilgiler verdik. Peki, ücretler ne kadar?

  • Masraf ve depozito olarak, 400 ile 800 kira bedeli ve 500 ile 1000 TL olarak da depozito bedelleri tahsil edilebilmektedir. Bahsettiğimiz gibi bu ücretler, her bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Anahtar Kaybolma Durumunda

  • Eğer ki kiralık kasa anahtarınızı ya da anahtarlardan bir tanesini kaybederseniz, direkt olarak banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Daha sonra bir çilingir temin edilerek, kişinin kullanımına açık olan banka kasası açılmaktadır. Elbette ki bu durumda da çilingir ücretleri, tüketicinin faturasına yansıtılabilmektedir.

 

Etiketler: