Para Rehber

Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Mavi Diploma Nedir?

Mavi Diploma, mezun olduğunuz üniversiteden aldığınız eğitimin uluslararası bir düzeyde olduğunun kanıtı durumundadır. Okuduğunuz üniversiteden aldığınız mavi diploma ile Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde eğitim kariyerinize rahatça devam edebilirsiniz. Mavi diploma her üniversite tarafından verilmemektedir. Okuduğunuz üniversitenin Avrupa birliği standartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca Mavi Diploma Avrupa ülkelerinde eğitim kapısını araladığı gibi aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde iş başvurularında da sizlere kolaylık sağlamaktadır. Mavi diploma Eğer uluslararası bir eğitim seviyenizin olduğu iş verenlerin dikkatini çeker ise Avrupa ülkelerinde iş bulma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi diploma alabilmek için belirli başlı şartları yerine getirmelisiniz. Eğer siz de Mavi diplomaya sahip olmak istiyorsanız öncelikle Avrupa Birliği standartlarına sahip ve mavi diploma ile mezun veren bir üniversitede okumuş olmanız gerekmektedir. Bunun da ilk adımı Mavi Diploma veren üniversitelerin araştırılmasıdır. Mavi diploma nasıl alınır konusunda aşağıdaki şartlara dikkat edilmelidir;

Mavi Diploma Şartları

Diplomayı almayı düşündüğünüz üniversitelerin başarı düzeyi ve diploma verme hakkına sahip olması önemlidir çünkü mavi diplomanın koşullarını belirleyen Avrupa Birliği Eğitim Komisyonudur. 2005 tarihli YÖK yönetmeliği ile belirli sayıda üniversite mavi diploma vermeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren üniversitelerimizden Avrupa Birliği seviyesinde eğitim vermeye başlayanları bu listeye dahil olmuştur. Öğrenciler mavi diploma sahibi olmak istiyor ise pratik ve teorik derslerinden başarılı olmalı ve kendini Avrupa Birliği Eğitim Komisyonuna kanıtlamalıdır. Öğrenci sorumlu olduğu tüm derslerin eğitimini görüp aktif eğitim süresince başarıyla tamamlamalıdır.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler (GÜNCEL)

Ülkemizde aktif olarak mavi diploma veren üniversite sayısı 72’dir. Ortalama olarak her şehirde mavi diploma veren üniversiteler bulunmaktadır. Mavi diploma alabilmek için herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir. Mavi diplomaya sahip olabilmek için ülkemizde bulunan 72 üniversite arasından birinden tüm derslerden başarılı olacak şekilde mezun olunması yeterlidir. Mavi diploma veren üniversiteler ile ilgili daha geniş bilgiyi 2005 YÖK kararı ile açıklanmış olan 72 farklı üniversiteden alabilirsiniz. Peki bu 72 üniversite hangileridir;

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gediz Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Hava Harp Okulu, İnönü Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Bilgi University, İstanbul Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi bu listede yer alan üniversitelerimizdir.

Hangi Bölümlerde Mavi Diploma Var?

Mavi diploma elde etmek için hiçbir branş ve bölüm ayrımı yoktur ve diploma şartlarını yerine getiren her öğrenci Mavi Diplomaya sahip olabilir.