Para Rehber

Kredide Bahar Müjdesi Geldi! Tüketici Kredi

Kredide Bahar Müjdesi Geldi!

Geçtiğimiz ay ülkemize yayılan koronavirüs salgın hastalığı sebebi ile ülke içerisinde devlet vatandaşlarını koruyucu bazı tedbir kararları açıklandı.

Bu durum sokaktaki vatandaşın yüzünü güldürürken çalışan ve bu durum sebebi ile iş akışı engellenen insanların hali hazırda var olan kredileri ya da yeni kredi için faiz düzenlemeleri merakla beklenen konulardan bir tanesi olmuştur. Vatandaşın en çok kullandığı krediler arasında taşıt, konut ve ihtiyaç kredileri yer almaktadır.

Her kredi türünün kendi içerisinde belirli bir alt limit ve üst limiti bulunmak ile birlikte verilen kredilerin geri ödeme konusunda yapılan taksit sayısına göre faizleri değişiklik göstermektedir. Bu durumda söz konusu pandeminin gerçekleşmesi özellikle çalışan kesim ve küçük esnafın hayatlarını idame ettirebilmeleri noktasında bankaların ihtiyaç kredilerine başvurdukları ve bu noktada bankaların nisan ayı içerisinde kredi hususunda yeni imkanlarını değerlendiriyorlar.

Son olarak kamu bankaları tarafınca bireysel müşterilerine 10 bin liraya kadar alacakları krediler için altı ayı ödemesiz ve 36 aya varan vade fırsatları ile aylık eşit taksitli kredi uygulaması başlatılmıştır. Özellikle ihtiyaç kredileri daha düşük tutarlı krediler olduğu için vatandaşlarca da oldukça sık tercih edilmektedir. Bir diğer nedeni ise daha kısa vadelerde ödeme süreleri ve daha düşük faiz oranlarına sahip olmalarıdır.

Kredi alırken yapılan düzenlemeler dışında bankaların takdir gören bir hareketi de bireysel müşterilerinin kredi kullanımı yapmak istemesi dahilinde elektronik ortamlardan bankaların mobil uygulamaları ya da internet siteleri üzerinden kendi TC kimlik numaraları veya bankaca belirlenmiş olan müşteri numaraları ile kolayca başvuru yapıp şubeye gitme gereği duymadan kredilerini kullanma hakkına sahip olmuşlardır. Bu hususta insan sağlığını oldukça önemseyen bankalar şube içlerinde kalabalık oluşmamasını sağlayacaklardır.

Bankaların kredi faiz oranları kişilerin findeks notu olarak bilinen kredi kullanım durumuna göre değişiklik gösterecek olup kimi bankalarca düşük faiz oranları ile 2 bin Türk Lirası ile 100 bin lira arasında kredi kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.

Öte yandan vade farkı arttıkça faiz oranı değişmek ile birlikte hemen her bankanın minimum 3 maksimum 60 aya varan vade seçenekli eşit ödemeli kredi kullandırdıkları bildirilmiştir.

Etiketler: