Para Rehber

Gizli Numaraya Kapatma Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler telefon numarasını sadece şaka amaçlı gizleyerek başkalarını arasa bile, herkes aynı masum sebeplerden dolayı numarasını gizlemez. Bu tarz durumlara maruz kalmak istemeyen bireyler kişisel hatlarını gizli numaraya kapatmıştır. Günümüzde numarayı gizleyerek aramanın kolay olduğu kadar aynı şekilde hattınızı gizli numaralara kapatmak da oldukça basittir. Hattınız gizli numaraya kapandığı andan itibaren gizli numaralar size ulaşmaya çalışsa bile hat servis sağlayıcınız tarafından engellenecektir ve bu şekilde olduğu zaman gizli numaralar sizleri rahatsız etmeyecektir.

Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek için yapılması gereken işlemler hattınızın bağlı olduğu servis sağlayıcılarınız aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak Android ve İos gizli numara engelleme özellikleriyle veya uygulama marketlerinden indirebileceğiniz uygulamalar aracılığı ile bu tip çağrıların telefonunuza gelmesini engelleyebilirsiniz. Fakat bu tip uygulama ve yöntemler tamamen çağrı almanızı engellemek için değildir. Yalnızca gizli numara tarafından gelen aramanın otomatik olarak meşgule alınmasını sağlamaktadır.

Bu işlemi operatörünüz aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz takdirde hattınız gizli numaraya kapanmış olacaktır. Yani bu şekilde sadece size bildirim gelmemiş olmayacak aynı zamanda karşınızdaki şahıs da sizi gizli numaradan arayamayacaktır. Yani bu şekilde geçici çözümler yerine problemi tamamen ortadan kaldırmış olacaksınız. Ayrıca cihazınıza uygulama marketinizden bilmediğiniz, güvenmediğiniz bir uygulama yüklememiş olacaksınız.

Vofone’da Özel Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Diyelim ki Vodafone Abonesisiniz ve de gizli numaralar üzerinden hattınıza arama yapılmasını istemiyorsanız eğer bu numaralar gelen aramaları çok fazla zorlanmadan engelleyebilirsiniz. Vodafone özel numara kapatma işlemlerini isterseniz Online Self Servis üzerinden, isterseniz de Sesli Yanıt Sistemi veya SMS yoluyla işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca hattınızın ve kendinizin güvenliğini sağlamak için yapmak istediğiniz bu işlem için herhangi bir ücret kesintisi olmayacaktır. Vodafone gizliye kapatma kısa yolu olarak yapmak işlem de son derce basit:

  • Şayet gizli numaralardan hattınıza düşen çağrılar gelmekte ve gelen bu çağrıları engellemek istiyorsunuz; telefonunuzun mesaj ekranına GIZLI AC yazarak 7046’ya mesaj gönderebilirsiniz.

Telefonunuzu gizli numaralara açmak istiyorsanız bu sefer de aynı şekilde telefonunuzun mesaj bölümüne girerek GIZLI KAPAT yazarak tekrardan 7046’ya mesajınızı iletmeniz yeterli olacaktır.

Maalesef Vodafone hattınızı gizli aramalara kapalı duruma getirseniz dahi bu işlem analog santrallerden, PBX’lerden ya da yurtdışından gelen numara olmayan aramalara karşı engelleme işlemini sağlayamamaktadır. Anlayacağınız yalnızca PBX hariç olup sadece yurtiçinden gelmekte olan gizli çağrılara önlem almış olursunuz.

Turkcell’de Gizli Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell servis sağlayıcısına ait bir hat kullanıyor iseniz şunu bilmelisiniz ki Turkcell de gizli numaraların aramalarından şikayetçi olan müşterileri için gizli numaraları engelleme servisini vermektedir. Tamamıyla ücretsiz olan bu servisi kullanmanız sonucunda hattınız tamamen gizli numaraya kapanmış olacaktır. Sizi gizli numaradan aramaya çalışan kişiler ise sizin hattınızın gizli numaraya kapandığı ile ilgili bir bildirim alacaktır.

Turkcell’de gizli numaraya kapatma işlemini gerçekleştirmek için cihazınızın arama ekranında *253# yazarak arama butonuna basınız. Fakat diğer operatörlerde de olduğu gibi Turkcell’in gizli numaraya kapatma hizmeti de analog santraller, PBX’leri ve yurt dışı aramalarını kapsamamaktadır.

Türk Telekom Gizli Numaraya Kapatma İşlemi

Eğer Türk Telekom operatörü müşterisi iseniz size gelen gizli numara aramalarını ücretsiz bir şekilde kapatabilirsiniz. Türk Telekom gizli numara kapatma işlemi birkaç farklı yoldan oluşur.

Bu yollar şu şekildedir;

  • Web üzerinden Türk Telekom Online İşlemler aracılığıyla gizli numara engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Telefonunuzun arama ekranına *253# yazarak arama yaptığınızda gizli numaraların engellenmesine ilişkin durumunuz değişecektir. Eğer hattınız bu aramaların engellenmesine ilişkin aktifse deaktif duruma gelecek, deaktifse aktif duruma dönüşecektir. Bu konuya ilişkin bilgiyi telefon ekranınızdan görebileceksiniz.
  • Telefonunuzun arama ekranına *100# yazıp arama yaparak karşınıza çıkan işlemler menüsünü kullanabilirsiniz.