Para Rehber

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Geri ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Bilindiği üzere günümüz Türkiye’sinde birçok insan geçimleri hayvancılık ve tarım üzerinden sağlamaktadır. Özellikle de hayvancılıkta son yıllarda görülen teknolojik ve sistematik gelişmelerden sonra insanlarımız bu alana her zamankinden daha çok yönelmeye başladı. Bunu takiben gerek küçükbaş hayvancılık gerekse büyük baş hayvancılık yaygın olarak gelişmiş ve insanlar bu alanda girişimlerini arttırmıştır. Bunların sonucunda bu sektörde çalışan kişi ve şirket sayısı artmış ve bu sayede ülkedeki hayvancılık sektöründe hareketlilik meydana gelmiştir. Ülkemizde özellikle karasal iklimin hüküm sürdüğü doğu, güney, ve orta kesimlerinde bu hareketliliğin artış hızının daha yüksek olduğu izlenebilmektedir. Hayvancılık yapmak isteyen ve yeterli sermayeye ulaşamadığı için yapamayan vatandaşların yardımına ise Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredileri koşmaktadır. Peki hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir

Ülkemizde gelişen hayvancılık sektörüne destek için yetkili mevkiler sessiz kalmadı ve bunun sonucunda geri ödemesiz hayvan kredisi imkânı bu sektördeki girişimcilere sunuldu. Kısaca hibe olarak da adlandırılan bu kredi türünden hayvancılık sektörüne başlamak isteyen her girişimci gerekli şartları sağladığı sürece bu krediden yararlanabilmektedir.

2021 yılı kapsamında güncellenen IPARD-2 dahilinde seçilmiş olan 42 ilde yer alan hayvancılık sektöründe girişimci olarak başlayan çiftliklere %80’lere varan yüksek oranlı hibe desteğinden yararlanılabilir. Bu kredi imkanları kanatlı, küçükbaş, büyükbaş hayvanlar dahil olmak üzere birçok hayvan için tanımlanmıştır.

IPARD-2 dahilinde seçilmiş olan iller şu şekildedir;

Çorum, Balıkesir, Afyon, Amasya, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Malatya, Ordu, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Samsun, Trabzon, Tokat, Van, Yozgat, Ardahan, Ağrı, Aksaray, Ankara, Burdur, Bursa, Aydın, Çankırı, Denizli, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Elâzığ, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Mardin, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Muş

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvan Kredisi almak isteyen ve bu yolda girişimlerini başlatıp hedeflere ulaşmak isteyen kişilerin sıkça başvurduğu hayvancılık kredisine her yıl birçok hayvancılık sektörü girişimcisi başvurmaktadır ancak yalnızca gerekli şartları yerine getirebilen girişimciler bu krediden yararlanabilir. Detaylı olarak belirtilen bu kurallara uyulmaması durumunda kredi imkanı sağlanamamaktadır. Özellikle Ziraat Bankası tarafından belirlenen kurallar ve imkanlar dahilinde 7 yıl vadeli olacak şekilde geri ödemesiz kredi verilmektedir. Bu kredinin şartları şu şekildedir;

 • Başvuran bireyin çiftçi olması ve ÇKS belgesine sahip olması
 • Eğer herhangi bir aktif ÇKS kaydı yok ise, kayıt oluşturması
 • Girişimcinin kredi notunun başvurduğu bankaya ve miktara yeterli olması
 • Hazırlanan proje ile birlikte bankaya başvurulması
 • Satın almak istediği hayvanların %25ine sahip olacak düzeyde sermayesinin olması

Bu şartlar sağlandığı takdirde girişimci Ziraat Bankasına başvurarak geri ödemesiz hayvancılık kredisine sahip olabilir. Aksi takdirde girişimci krediye başvuramaz ve işletmesini büyütmek için büyük bir fırsatı elinden kaçırmış olur.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisine başvurmak için belirli şartların yanında belirli evraklar da gerekmektedir. Bu evraklardan biri veya birden fazlasının eksik olması durumunda başvuruda problem yaşayabilirsiniz ve bu problem kredi almanıza bile engel olabilir. Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisine başvurur iken gereken evraklar şu şekildedir;

 • ÇKS çiftçi kayıt belgesi
 • İşletme/ firmaya ait vergi levhası aslı ve fotokopisi
 • İşletme sahibinin bağlı bulunduğu odaya ait kayıt ispat belgesi
 • Tüzel kişilere ait Ticaret Sicil Gazetesi
 • Tüzel şahıslardan temsile yetkilerinin bulunduğunu ispatlayan belge
 • Temsile yetkili olan kişilerden alınacak imza sirküleri
 • İşletme faaliyetlerinin bilanço esasına göre olması durumunda son 3yılı kapsayan bilanço ve esas gelir tablosu

Bu belgelere sahip olan ve gerekli tüm şartları da sağlayan girişimciler Ziraat Bankasına giderek Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisine başvurabilir.