Para Rehber

Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evlilik kredisi, evlenme ve düğün masraflarının karşılanması için bankalardan talep edilen kredi türüdür. Devlet bankaları belirli bir limite kadar sıfır faizli evlilik kredisi vermektedir. Evlilik kredilerinin geri ödemeleri bir yıl sonra başladığı için, evlenen adaylar, bu kredi sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde zorluk çekmeden evlenebiliyorlar. Peki evlilik kredisi şartları nedir ? nasıl alınır? Kimlere kredi veriliyor? bunları cevaplamaya çalıştık. 

Evlilik Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Kimler Evlilik Kredisi Alabilir?

Evlilik kredisi, erken yaşta evlenmek isteyen çiftlere verilmektedir. Erken yaşta evlenmek isteyen ve evlilik masraflarını karşılamaya gücü yetmeyen bireylere verilen söz konusu kredinin şartları aşağıdaki gibidir.

 • Evlenmek isteyen çiftler en az 18, en fazla 24 yaşında olmalıdır.
 • Herhangi bir ağır suçtan hüküm giymemiş olunmalıdır.
 • Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen çiftler olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.

Yukarıdaki şartları sağlayan bireyler, çok kolay ve hızlı bir şekilde evlilik kredisi alabilirler. Kredi geri ödemeleri 12 ay sonra başlar.

Kredi Ödemesi Ne Kadar?

Evlilik kredisi ne kadar ödenir? Evlilik kredileri en fazla 10 bin TL olarak ödenmektedir. Söz konusu kredi, Türkiye Cumhuriyeti devlet bankaları tarafından ödenmekte ve 12 ay sonra ödenmeye başlanmaktadır. Söz konusu kredini toplam vade süresi 4 yıldır. 

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Söz konusu krediyi alabilmek için, herhangi bir devlet bankasına gidip başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. Yapılan başvurunuzun onaylanması halinde hızlı ve kısa bir süre içerisinde evlilik kredisi alınabilmektedir.

Çeyiz Desteği Nedir?

Çeyiz desteği, devlet tarafından verilen bir destek paketidir. Evlenmeyi düşünen ve bunun için para biriktiren adaylar devlet tarafından ücretsiz olarak desteklenmektedir. Çeyiz desteği, bir devlet bankasında en az 3 yıl süre ile para biriktirilmesi sonucu oluşan bir destek paketidir. Söz konusu destek paketinden yararlanabilmek için, evlenmek isteyen adayların ayrı ayrı veya tek bir hesapta para biriktirmeleri gerekir.

 • 3 yıl boyunca evlenmek için para biriktiren adaylar, paralarının büyüklüğüne göre en az 5,000 TL en çok 15,000 TL evlenme yardımı ya da diğer adıyla çeyiz desteği alırlar.
 • Söz konusu hesapta biriktirilen para ne kadar çoksa, evlenecek olan adaylar da o kadar çok para alırlar.
 • Çeyiz desteği almak isteyen vatandaşlar, 3 yıllık süre boyunca hesaplarına her ay en az 100 TL yatırmalıdır, yani üçü yılın sonunda hesaplarında olması gereken para en az 3,600 TL’dir. Tabi bu rakam şu anki paranın değerine göre hesaplanmıştır. Para değer kaybettikçe, talep edilen miktar da artacaktır.
 • Çeyiz desteği amaçlı birikim yapılan hesaba bir ayda en fazla 1,000 TL yatırılabilmektedir. Yani 3 yılın sonunda hesapta en fazla 36 bin TL olabilir. 

Özel Bankalar Evlilik Kredisi

Özel bankaların sunmuş olduğu söz konusu evlilik kredisi de belirli şartlar dahilinde verilebilmektedir. Söz konusu krediyi alacak olan vatandaşların, mutlaka bir gelir beyan etmesi gerekmektedir.

 • Özel bankalardan kredi alacak ikilinin en az birinin bir gelir elde ediyor olması gerekmektedir.
 • Elde edilen gelire göre ihtiyaç kredisi ürünü ile benzer şartlarda kredi verilebilmektedir.
 • Kredide toplam limit, genelde aylık gelirin 20 katı veya 30 katı şeklindedir.
 • Kredinin geri ödeme süresi toplam 60 aydır, bankaya yapılacak bir başvuru ile ilk taksit, bir ay dan üç aya kadar ertelenebilmektedir.
 • Özel bankaların evlilik kredilerinin yıllık maliyeti yüzde 24’ü bulabilmektedir. 

Etiketler: