Para Rehber

EMLAK PİYASASI

EMLAK PİYASASI

Covid-19 salgını emlak piyasasında da köklü değişikliklere yol açacak gibi görünüyor. Eskiden konut sahibi olmak isteyenler ve emlak yatırımında bulunmak isteyenler binanın semtine veya fiyatına göre seçenekleri değerlendirirken, virüs sonrası bu bakış açısı da bir hayli değişecek gibi.

 

Korona Virüs Ve Emlak Piyasası

Salgın nedeniyle alım-satımlar tamamen durmuş değil. Online hizmetler üzerinden evleri gezip görebileceğiniz simülasyon programları ile yine internet üzerinden ödemenizi yapıp, satıcı ile anlaşma sağlayabiliyorsunuz. Özellikle sokağa çıkma yasaklarının artarak devam etmesi de yine 1+1 balkonsuz, bahçesiz gibi evlere talebi azaltırken, büyük ve bahçeli evler için oldukça fazla talep var.

 

Her ne kadar piyasada cansızlık varmış gibi lanse edilse de evlere olan talep 2020 yılının başından beri artan bir grafik çizmeye devam ediyor. Sene sonlarına doğru salgının tamamen geçmesi halindeyse emlak sahipleri için büyük ciro oranları sağlanabilir.

 

Konut Kredisi Faizleri Düşüşte!

Son yıllarda düşüşe geçen konut kredisi faizleri sonucu yatırımcılar yeni hamlelere yönelmeye şimdiden başladı bile. Hali hazır da konut kredi faizleri sıfır bir gayrimenkul özelinde %0,79 olarak güncellendi. Bu rakamsa bundan yaklaşık 7 yıl öncesinin yani 2013 senesinin değerleriyle neredeyse eş değer.

Bu süreçte başta Berat Albayrak, konut kredilerinde yaptığı bu ince dokunuşla satıcıların gönlüne su serpti. 2020 yılının getirdiği felaketlerden en az hasarla çıkılması yönüne bir tasarı oluşturan ekonomi bakanı, bu süreci en az hata ile bitirmeyi hedefliyor.

 

Etiketler: