Para Rehber

COVID-19 SEBEBİYLE OTOMOTİV PİYASASI NE DURUMDA?

COVID-19 SEBEBİYLE OTOMOTİV PİYASASI NE DURUMDA?

Korona virüs salgınının etkisi altına aldığı bir başka sektör de şüphesiz otomotiv sektörü. 2020 yılı itibariyle ülkemizde daralma gösteren otomotiv piyasası, son gelişmelerle birlikte salgının yayılma hızının azalmasını fırsat bilerek tekrar Avrupa’da atağa kalktı.

 

Avrupa’da Otomotiv Seferberliği

 

Hemen hemen bütün sektörleri olumsuz yönde etkileyen Covid-19 salgınına karşı otomotiv sektörü yavaş yavaş yaralarını sarmaya başladı. Ana sanayi üzerinde Renault’un üretime tekrar dönmesi bunun ilk sinyalini verirken, Tofaş, Toyota ve Ford gibi üreticilerin de vakit kaybetmeden üretime döneceği bilgisi geldi. Mayıs ayı sonlarına doğru ülkemizde hizmet veren hemen hemen her ana sanayi şirketi üretime başlayacak ve yan sanayide de büyük bir patlama olacak.

 

Elektrikli Araç Piyasası Gecikebilir

 

Neredeyse bütün üretici firmaların üretim işlemini bir süre askıya almalarının ardından, borsada büyük bir düşüşe geçtiler. Yapılan açıklamalarda firmaların bu salgın durumunda ortalama 2 milyar dolarlık zarar verdiklerini açıklandı.

 

Bu süreçte elektrikli araç yatırımı için kenara koyulan paralar, zararı karşılamaya ancak yetince elektrikli araç piyasası da bir süreliğine askıya alınacak gibi görünüyor.

 

Etiketler: