Para Rehber

Corona Salgını nedeniyle AVM’ler belli saatlerde açılacak

Corona Salgını nedeniyle AVM’ler belli saatlerde açılacak

Türkiye’de korona vakalarının görülmeye başlamasıyla önlem hedefli kapılarını kapatan AVM’lerden haber var…

Türkiye’deki AVM‘ler, içlerinde yer alan market ve eczaneler hariç 1 aydan uzun süredir kapalı durumda.

Salgının yavaş yavaş denetim altına alınmasıyla birlikte, gerekli önlemlerin alınması kaydı ile kapalı olan AVM’ler, 8-15 Mayıs arasında aşamalı şekilde açılmak amacıyla hazırlıklarını yapıyor.

Amaç Normal Hayata dönmektir.

Milliyet’e konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’leri 8-15 Mayıs arasında denetimli olarak açmaya hazırlandıklarını belirterek, “İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler kademeli olarak alış veriş merkezlerini açtı. Burada gaye gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak.” dedi.

SIKI KONTROLLER YAPILACAK

Türkiye’de de sinema, gastronomi ve çocuk oyun parklarını ve alanlarını daha ileri tarihe bırakıp kullanılması gereken alanları açmayı planlayacaklarını söyleyen Altaş, şu şekilde devam etti:”Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli Aralıklarla müşteri alınacak. Bu hususta Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz.

Kamu doğrultusunda denetimli açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakende  satış yapan esnafında görüşlerine dinleyen , kesin denetimlerle ve şartlara uyularak aşamalı olarak açmayı planlıyoruz.”

Etiketler: