Para Rehber

Borsadan Ek Gelir Nasıl Elde Edilir?

 

Borsa içerisinde yatırım yapmak ve ek kazanç elde etmek isteyen borsa meraklılarının öncelikle iyi bir araştırma yapmaları gerekli olup aynı zamanda borsa içerisinde bilginin yanı sıra tecrübe edinmekte oldukça önemli bir noktadır.  Tecrübe edinmek adına ilk olarak birikimlerinin hepsinin yatırım aracı olarak kullanılması yerine daha küçük yatırımlar ile borsaya başlanması yatırım uzmanlarınca önerilmektedir.

Borsa tüyoları yerine kendi bilgi birikimi ve tecrübelerini kullanmakta olan borsa yatırımcılarının daha çok kazanç elde ettikleri bilinmektedir. Bununla birlikte borsa yatırımı yapmak isteyen kişilerin tek bir şirket üzerinden yatırım yapmak yerine ilk yatırımlarını daha çok çeşitlendirerek farklı kazanç kaynakları oluşturmaları riski pay edecektir. Bu durumda yatırımcı herhangi bir kayıp durumunda piyasada olan birikimlerinin hepsini kaybetmek yerine daha küçük miktarlarda kayıplar yaşayacak ve diğer yatırımlardan kazanç sağladıkları takdirde kayıplarını bertaraf etmiş olacaklardır. Bu sebeple borsa içerisinde yapılacak olan hareketler için borsa tüyoları almaları pek uygun bir davranış değildir. Borsa piyasaları içerisinde yer alan herkesin amacı kar etmek olduğu için herhangi birinin borsa tüyoları vermesi oldukça uzak ihtimaller olacağı için kişinin kendini geliştirmesi oldukça önemli bir noktadır.

Borsa Piyasasında Analizin Önemi

Borsa piyasalarında işlem yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak analiz bilgisi edinmeleri ve piyasaları yorumlama yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir. Bu alanlarda bilgi sahibi olan kişilerin hangi yatırım araçlarını kullanmaları gerektiğini bilmeleri ile birlikte hisse senetleri üzerinden nasıl kazanç elde edeceklerini de öğrenmiş olacaklardır. Borsa piyasaları içerisinde uzun vadeli ve kısa vadeli yatırımlar olmak üzere iki çeşit yatırım mevcut olup borsa piyasalarını yeni öğrenmekte olan kişilerin borsa tüyoları ile hareket etmek yerine öncelikli olarak uzun vadeli yatırım yapmalarının daha az risk teşkil ettiğini ve daha yüksek kazançlar sağladıklarını bilmek gerekmektedir. Bununla birlikte piyasa değeri yüksek olan ve fiyat kazanç oranı düşük olan büyük şirketlerin menkul kıymetlerini satın alarak uzun vadede kazanç elde edileceği bilinmektedir. Küçük yatırımcılar için kurumsallaşmış olan ve borsada kendilerini kanıtlamış büyük şirketlerin fiyat kazanç oranları düşük olsa da yatırımcılar için güvenli bir yatırım imkanı oluşturmaktadır.

Etiketler: