Para Rehber

Korona Sürecinde Türkiye’nin Eğitim ve Ekonomi Durumu

Türkiye de corona salgınından dolayı ekonomimiz gayet güçlü durmaktadır. Türkiye olarak yapmamız gereken bu süreçleri güzel değerlendirmemiz gerekir, sürecin gevşememesi gerektiğini unutmayalım. Mayıs 2020 yılından sonra rakamların daha iyiye gideceğini farz edelim, bilim kurumu üyesinin açıklamaları şu anda şimdilik böyle, milyonlarca öğrenci ve velilerin soruları yanıtlarını buldu , uzaktan eğitim 31 mayıs 2020 tarihine kadar devam edeceğini milli eğitim bakanı açıkladı .

Öğrenciler mayıs ayı sonuna kadar evlerinde kalmaya devam edecekler. şu an çocukların en güvenli olduğu yerler evleri olarak açıklama yapıldı, öğrenciler sadece ilk dönem notlarından sorumlu olacak. tüm öğrenciler bir üst sınıfa sorunsuz olarak geçiş yapabilecekler.

Televizyon eğitimi ve internet tabanlı eğitimler devam edecektir. Liselere geçiş kapsamındaki LYS sınavı içe tarihin değişip değişmeyeceği 4 mayıs tarihinden belli olacak, hafta sonu yapılacak kabine toplantısından sonra belli olacak, Tüm öğrenciler liselere geçiş sınavı tarihini bekliyor. liselere geçiş sınavı ne zaman olacak sorusuna yanıt 4 mayıs tarihinde verilecek olacaktır.

Her ne kadar salgın eğitim sektörünü engellese de Türkiye de eğitim yönünden kesinlikle milli eğitim bakanlığının aldığı güzel önlemler neticesinde bir sıkıntı meydana gelmedi, evde uzaktan eğitim yöntemi ile eğitim gören çocuklarımız daha iyi motive oldu ve okulu gerçekten özlemeye başladılar,

Diğer yandan salgın nedeni ile birçok işletme kepenk kapatma zorunda kaldı üretimler durdu ve işçiler iş yerlerinden uzak kalarak çalışamaz hale geldi, Türkiye tabi ki buna da önlem olarak tabi ki ekonomi destek paket ve 6 ileri ödemeli tüketici kredileri ile işverenlerin, tüketicilerin ve vatandaşlarını bir nebze de olsa rahatlattı, şimdi sabırsızlıkla salgının tamamen bitmesini ve gündelik sosyal yaşama devam etmeyi özlemle bekliyoruz.

Salgın nedeni ile yatırımcılar ise dikkatli davranıyor amerikan doları ve altının durumunu sürekli kontrol ediyor ve farklı yatırım araçlarına yönelme eğilimdeler. Şu sıralar amerikan dolarının yerini bitcoin piyasası ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar çoğaldı hal böyle iken bitcoine olan güven ve yatırım talebi de arttı , reel para ile temasın uzak kalındığı bu günlerde internetin önemi anlaşıldı, bir çok firmanın sebze meyve ve diğer tüketim gıdalarını online olarak satıp evlere kadar servis etmesi ile ilgili olan uygulamaların kıymeti nihayet anlaşılmış oldu. Mesela bu olay benim geleceği yönelik neden olmasın dediğim bir yöntemdi,

Kimi uzmanlara göre Türkiye de ve dünya üzerinde  salgının 3 ay kadar süreceği bilgisi alınmakta olup, bilim kurulu üyeleri tarafından yapılan açıklama ile alınan önlemlerin hız kesmeden ve kesinlikle taviz vermeden aynı şekilde titizlikle gevşeme olmadan devam etmesi yönünde uyarılarda bulunuldu.

Diğer taraftan her ne kadar ekonomi etkilenir diye düşünsek ise de ülkemiz yaklaşık olarak 30 ülkeye yardımlarda bulundu bu da bizim ülkemizin ne kadar güçlü bir ekonomiye sahip olduğunun göstermektedir.

Etiketler: