Para Rehber

Borsada Nasıl Tecrübe Kazanılır?

Borsa yatırımı oyun olarak görülüp borsada oynamak olarak adlandırılsa da borsa dan para kazanmanın ilk şartı Borsanın Ruhu nu iyi analiz etmektir. Borsayı doğru yorumlayamadan yapılan yatırımlar yatırımcısı için hüsran olur, borsada amaç bir hisse senedine yatırım yapmak, fiyat artışları ve firmanın temettü ödemelerinden yararlanmaktır. Borsada hisse senetlerinin değeri gelecekteki beklentilere göre şekillenir bu nedenle fiyatlar için ucuz ya da pahalı şeklinde yorum yapmak anlamsızdır.

 Temel Analiz ile Hissenin Performansı Belirlenir

Temel analizde hissesi alınacak şirketin aktif – pasif dengesi ve olması gereken fiyat belirlenir. Temel analizi doğru yapan yatırımcı elindeki hissenin olması gereken fiyatı bildiği için piyasa dalgalanmalarından etkilenmez yatırımcının hisse senedi yatırımı yapmakta amacı mevcut sermayesi ile alternatif yatırım araçlarından elde edeceği getiriden fazlasını elde etmektir. Hisse senetleri olumlu durumda marjinal fiyata ya da taban fiyata gider. Temel analizi Doğru yapan yatırımcı taban fiyatı da marjinal fiyatı da analiz etmeli ve iki yönlü strateji oluşturmalıdır.

Yatırım Yaparken Psikolojik Etkenler

Borsa yatırımı yaparken aracı kurumlarla Çalışmak ve profesyonel destek almak mantıklı bir seçenek olsa da borsa yatırımında yatırımcıları yönlendiren asıl faktör; Psikolojik etkenlerdir. Hisse senetlerine bağlanmak yapılacak en büyük yanlışlıktır. Yatırımlardan kar edebilmek için en iyi seçenek portföy oluşturmak ve farklı sektörlerdeki hisselere yatırım yaparak riski dağıtmaktır.

Borsada Tecrübe Kazanmak

Her iş kolunda olduğu gibi borsada da başarılı olmanın şartı tecrübe kazanmaktır. Tecrübe kazanmak için banka veya aracı kurumlarda ücretsiz deneme hesabı açarak işlem yapıp gerçek para kaybetme riski olmadan deneyim kazanmak faydalı olacaktır. Borsada göz önünde bulundurulması gerekenler; doğru analiz yapmak, psikolojiyi doğru yönetmek ve tecrübe kazanmaktır bu etkenleri göz önünde bulundurarak gerektiği zaman alım- satım kararı verebilen yatırımcılar borsada kar ederler.

Etiketler: