Para Rehber

Altın Fiyatları Yükselişte

 

Geçtiğimiz günlerde dünya geneline yansımış olan corona virüs pandemisi ekonomik alanda büyük etkiler yaratarak bazı değişimlere sebebiyet vermiştir. Pandemiye bağlı gerçekleşen gelişmelerden altın da nasibini almıştır. Özellikle yatırımcıların son dönemde yakından takip ettikleri altın borsası yükselişe geçmiş olup döviz ve açık piyasalarda yükselme rekortmeni olmuştur. Serbest piyasaların son işlem gününden alınan verilere göre altının yükseliş trendinin devam ettiği gözlenmektedir.

25 nisan serbest piyasaların kapanış saatinde gram altın 386 lirayı bularak gram ve çeyrek altının son bir aylık süreç içerisinde rekor seviyelere ulaşmasına sebep olmuştur. Uzmanlar tarafından da oldukça dikkat çeken konulardan bir tanesi olan altın fiyatlarının sürekli olarak yükselişte olması genel olarak dünya geneline yayılmış olan virüsün üretimi etkilemesi en önemli etken olarak gösterilmektedir.

Ülkelerin ilk çeyrekte ekonomilerinde daralma göstermesinin yanı sıra, sağlık alanlarına yönelinmesi gerek Avrupa ülkeleri gerek ise Ortadoğu ülkelerinin herhangi bir pandemiye uygun ve yeterli olabilecek sağlık kuruluşlarının olmaması harcamaların sağlık alanında gerçekleşmesine sebep olmuştur. Öte yandan hemen dünya genelinde gerçekleşen sokağa çıkma yasağı ile alışveriş merkezlerinden küçük esnafa kadar her işveren ve çalışanın iş kısıtlamalarına gitmeleri dünya genelinde ekonomilerin büyük daralmalara maruz kalmasına sebep olmuştur.

Ekonomi yazarları ve pek çok ekonomistin orak görüşü olarak gösterilen verilerin takip edilmesi ile altının pandeminin dünya genelinde azalma sağlaması ile ancak normal düzene dönüşebileceği ve güçlü ekonomik altyapıya sahip olsa bile ülkelerin bu toparlanmayı ancak üçüncü çeyrekten sonra düzeltebileceklerini öne sürmektedir. Bu da göstermiş oluyor ki petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile altın rezervleri de güvence olarak görülmekte olup dünya genelinde yatırımın altın olarak saklanmaya başladığını göstermektedir.

Verileri değerlendiren ekonomi düşünürleri üçüncü çeyreğe kadar altında yükselişin devam edeceğini ve dünya genelinde üretime tam zamanlı dönüş sağlanmadan bir durulma olmasının söz konusu olamayacağını dile getirmektedirler. Bu dönemde altın stoğu yapmanın doğru bir karar olmamasının yanı sıra altın alım satımında da oldukça dikkatli ve temkinli olunmasını önermektedirler.

Etiketler: