İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Otomativ Sektörü Teşvik Bekliyor

Otomativ Sektörü Teşvik Bekliyor

Para Rehber

2019 yılının son çeyreğinde ekonomik durgunluk sonucu hükümetin verdiği teşvikle toparlanma gösteren Türkiye otomotiv sektörü, bu kez yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Otomotiv yetkili satıcıları, geçtiğimiz sene yaşanan daralma gibi bir daralma yaşanmaması adına bu sene de hükümetten otomobil satışlarında faiz ve vergi indirimi avantajları beklediklerini belirtmişlerdir. Türk otomotiv sektörünün ileri gelen kuruluşlarından birinin yönetim kurulu başkanı açıklama yaparak aslında Türkiye’nin Avrupa pazarında satışlarını arttıran üç ülkeden biri olduğunu ancak küresel çapta yaşanan koronavirüs salgını sebebi ile ekonomik daralmanın ilk olarak otomotiv sektörünü etkilediğini ve hemen her sektör gibi bu sektörde de durgunluğa sebebiyet verdiğini belirtmiştir. Öte yandan yönetim kurulu başkanınca geçtiğimiz sene yaşanan daralma durumunun söz konusu olmaması için gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini ve yılın geri kalanında hükümetten bir teşvik programının hayata geçirilmesini beklediklerini dile getirmiştir.

Yeni tip koronavirüs (covid-19 ) sebebi ile dünya genelinde yaşanan krizin ilk olarak üretim alanlarına yansımış olması özellikle otomotiv sektöründe derin bir şekilde hissedilmiştir. Makine gücünün yanı sıra pek çok insan istihdam eden otomotiv sektörü insan sağlığının tehlikeye girmemesi ve salgının artışını engellemek adına ülkelerce alınan tedbirler sebebi ile üretimi durma noktasına gelmiştir. Otomotiv konusunda devleşmiş ülkelerin bile üretimi durdurması genel olarak otomobillerde fiyat artışını beraberinde getirerek faiz ve vergileri de oldukça yükselmiştir. Geçen sene otomotiv sektöründe büyük atılım yapan ülkemiz içerisinde alınan otomotiv teşvik programlarının uygulamaya konması ile faiz ve vergilerde indirime gidilmiş bu da otomotiv piyasasının ilk çeyrekte Avrupa’da ilk üçte yer almasını sağlamıştır.

Dünya geneline bakılacak olursa üretimin eski haline dönmesi son çeyreği bulacağı üzere yeni yılın ilk çeyreği ile birlikte yenidünya düzeninin oturtulmaya başlanacağı ve üretimin eski hızını kazanması için gerekli çalışmaların ülkelerce gerçekleştireceği dile getirilmiştir. Yılın ikinci çeyreği biterken alınan tedbirlerin yavaş yavaş kalkacak olması ile ülkemiz açısından oldukça önemli bir noktaya sahip olmasının yanı sıra tam zamanlı üretime geçiş ile birlikte en kısa zamanda toparlanma sağlayacak ülkelerden bir tanesi olacaktır.

Yorum Yap
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap