İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek mi?

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek mi?

Para Rehber

PETROL FİYATLARINDAKİ ANİ DÜŞÜŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin ham petrolünde ki varil fiyatları yüzde 38 düşüşle birlikte 11.34 dolara kadar gerileme yaptı ve devam da edecek gibi.

Peki, petrolde ki düşük talep ve arz kaynaklı kaygılanmalar depolama kapasitelerinin hızla dolması da üstüne eklenince petrol fiyatlarında daha önceden görülmemiş bir tarihi düşüş gerçekleşti.

OPEC koalisyonu ve diğer üreticilerin yani büyük ölçüde petrole sahip ülkelerin üretim kısıtlamasına gitmeleri ve bu konuda anlaşmaları, küresel ekonominin durma noktasına gelmesinden dolayı talepteki çöküşü her ne kadar da dengelemeye çalışsa da dengeleme çalışmaları işe yaramadı.

Ekonominin böylesine sert düşüşüne ve genel anlamda ki talebi düşüreceği beklentilerinin yanı sıra arz fazlalıklarına dönük olumsuzluklar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin petrol birikim haznesinin yakın bir vakitte dolu hale ulaşmış olacağı endişeleri petrol fiyatlarında çok ama çok sert bir düşüşe geçmesinin nedeni olmuş oldu.

Ham petrolünün varil fiyatı tarihi bir şekilde yüzde 38 gerileyerek 11.34 dolar bazında indi. Bu aynı zamanda Amerika Birleşik Devleti’nde tarihe geçmiş oldu. 1982’den beri gerçekleşen günlük baz olarak en büyük düşüşü yaşamış oldu. Son yirmi bir yılın petrol fiyatlarının en düşük seviyesinde görüyoruz.

Tabii durum sadece bundan ibaret değil; ICE’de Haziran ayı kısıtlı olarak Brent petrolünde de yüzde 6’yı geçen kayıplarla 26,72 dolardan işleme tabi tutulur oldu.

Petrol fiyatlarında ki düşüş dalgalanması durmuyor. Durması yönünde ki çalışmalar ne gibi neticeler verecek bekliyoruz.

Delegelere göre, Petrol İhraç Etmekte Olan Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları, Perşembe günü video konferans yoluyla gerçekleştirdikleri görüşmede, şimdi ki üretimi günlük 10 milyon varil kısma süreci konusundaki anlaşmanın taslağını hazır hale getirilmiş durumdalar. Delegeler, daha da önemlisi, Rusya’nın da derin bir üretim kısıtlamasına başvurması konusunda ki anlaşmaya vardığını duyudurlar.

Yorum Yap
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap